wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Policja szuka sprawców zbezczeszczenia cmentarza wojskowego pod Chełmem

  Edytuj ten wpis

Wulgarne rysunki swastyka i bezmyślne bazgroły. W taki sposób została sprofanowana tablica informacyjna i ogrodzenie Cmentarza Wojskowego i Wojennego w przylegającym do Chełma Strupinie Dużym.

Na cmentarzu obok Borku w oddzielnych kwaterach spoczywają żołnierze austriaccy, rosyjscy i niemieccy, polegli w czasie I wojny światowej. Pochowani tam zostali także polscy żołnierze zmarli w okresie międzywojennym oraz polegli w czasie II wojny światowej.

Do 2000 r. znajdywały się tam również kwatery żołnierzy niemieckich z okresu ostatniej wojny, którzy zostali ekshumowani i przeniesieni na cmentarz wojenny pod Puławami.

Informację o zbezczeszczeniu cmentarza przekazał nam drogą mailową nasz czytelnik. "Czytałem, że na Chełmszczyźnie znaleziono ślady pobytu Wandali. Chyba zostało też po nich coś w genach mieszkańców. Obrzydliwe!” – napisał pan Stefan.

Cmentarz w Strupinie jest własnością Skarbu Państwa. Za pośrednictwem wojewody lubelskiego opiekuje się nim Urząd Gminy Chełm, a za inwestycje odpowiedzialny jest starosta. Wczoraj rano pracownicy gminy mieli za zadanie zgrabić tam liście, aby wojskowa nekropolia przed Świętem Zmarłych wyglądała przyzwoicie. To, co zastali ich poraziło.

– Trzeba mieć nie po kolei w głowie, aby zrobić coś takiego i to w takim miejscu – mówi Zenon Woszczyński. – Ktoś, kto się tego dopuścił był pijany, albo nie miał krzty sumienia.

Pracownicy na swój sposób próbowali usunąć bazgroły. Użyli rozpuszczalnika i drucianych szczotek. Efekt był jednak minimalny. Stanęło na tym, że starostwo zleciło firmie, która zbudowała cmentarny mur, aby skuła z piaskowca nieprzyzwoite rysunki i napisy.

– Budowa ogrodzenia cmentarza kosztowała około 400 tys. zł – mówi Adam Rychliczek, wicestarosta chełmski. – Teraz musimy dodatkowo zapłacić za usunięcie szkody. Brak słów na skomentowanie tego, co się stało.

Prace na tym cmentarzu nie zostały jeszcze zakończone. Zaangażowana firma właśnie przygotowuje projekt remontu zachowanych tam tablic nagrobnych oraz koncepcję zagospodarowania części nekropolii, z której ekshumowano żołnierzy niemieckich i austriackich. Starostwo otrzymało na ten cel 100 tys. zł dotacji celowej od wojewody lubelskiego.Historia

Cmentarz wojenny został założony około 1880 r. dla potrzeb tworzonego wówczas w Chełmie garnizonu wojsk rosyjskich. Użytkowany był nieprzerwanie do lat pięćdziesiątych XX w. Jest jednym z najstarszych zachowanych cmentarzy wojskowych w województwie lubelskim.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
KRZYŚ
KRZYŚ
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KRZYŚ
KRZYŚ (26 października 2010 o 00:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ISTNIEJE SPECJALNY ROZPUSZCZALNIK W SPRAYU MOŻNA GO KUPIĆ W CAR-HUSIE OBOK KINA ZORZA I NIE MA BATA ŻE FARBA ZNIKNIE DRUGA METODA TO PIASKOWANIE SPECJALNY PIACH POD CIŚNIENIEM USUNIE POWŁOKĘ FARBY I ODŚWIEŻY ELEWACJĘ POLECAM FIRMĘ "KWARC" Z CHEŁMA POMYSŁ Z WYMIANĄ KAMIENIA MOCNO NIE W CZASIE I KOSZTOWNY
Rozwiń
KRZYŚ
KRZYŚ (26 października 2010 o 00:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ISTNIEJE SPECJALNY ROZPUSZCZALNIK W SPRAYU MOŻNA GO KUPIĆ W CAR-HUSIE OBOK KINA ZORZA I NIE MA BATA ŻE FARBA ZNIKNIE DRUGA METODA TO PIASKOWANIE SPECJALNY PIACH POD CIŚNIENIEM USUNIE POWŁOKĘ FARBY I ODŚWIEŻY ELEWACJĘ POLECAM FIRMĘ "KWARC" Z CHEŁMA
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!