sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

W okszowskiej szkole, uczniowie klasy „policyjnej” zakończyli pierwszy semestr nauki. Przez zaledwie kilka miesięcy profil zyskał tak dużą popularność, że przeszło 30 szkół z całego kraju chce wprowadzić go u siebie.

Klasy w Zespole Szkół Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Okszowie zwane potocznie policyjnymi tak naprawdę nazywają się klasami o poszerzeniu służb prewencji. W Okszowie powstały dwie: w Liceum Ogólnokształcącym i w Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Ich program stworzył Jacek Buczek, zastępca komendanta chełmskiej policji. Nie kryje radości, że pomysł zyskał taką popularność.
– Programem interesuje się wiele placówek – mówi Buczek. – Wysłaliśmy go już do około 30 szkół. Moim zdaniem nauka w klasie o takim profilu kształtuje postawy, daje konkretną wiedzę i perspektywy na przyszłość. Swoją wiedzę można wykorzystać nie tylko w policji. Także w Straży Granicznej czy przy ochronie osób i mienia.
Klasy policyjne raz w tygodniu spotykają się z oficerem policji, który przekazuje wiedzę z zakresu m.in. prawa, prewencji, etyki zawodowej, odpowiedzialności dyscyplinarnej. Wystarczył semestr nauki, aby uczniowie zweryfikowali swój pogląd na pracę policji. Teraz patrzą na nią bardziej realnie, nie przez pryzmat filmów albo stereotypów z minionej epoki.
Mimo to podkreślają, że teoria im nie wystarcza. – Chcieliby móc podpatrywać prawdziwą pracę policjantów, przekonać się jak to wygląda od podszewki – mówi Bogusław Marczuk, dyrektor szkoły. – Mamy nadzieję, że uda nam się urozmaicić zajęcia. Organizować wyjazdy do komendy, może nawet pojechać na jakiś obóz szkoleniowy.
Na razie najbardziej realne jest zrealizowanie dążeń uczniów i rodziców do wprowadzenia umundurowania. Marczuk już zwrócił się z taką prośbą do komendanta wojewódzkiego Marka Hebdy. – To nie będą policyjne mundury, ale nawiązujące do nich wyglądem – mówi Marczuk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!