środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Spółka komunalna nie chce poddać się kontroli radnych

Dzisiaj w Towarzystwie Budownictwa Społecznego rozpoczyna się kontrola komisji rewizyjnej Rady Miasta. Podobna kontrola wysłana kilka dni temu do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej zakończyła się fiaskiem. Prezes odmówił udostępnienia dokumentów.

Maciej Cieślak, prezes TBS nie zamierza stwarzać kontrolerom żadnych trudności. – Nie mam nic do ukrycia – mówi Cieślak. – Wiem oczywiście, że są wątpliwości co do uprawnień rady do kontrolowania spółek komunalnych, ale sądzę, że lepiej będzie jeżeli komisja obejrzy naszą dokumentację.
Wątpliwości nie miał Zbigniew Matuszczak, prezes MPGK. Radnych wchodzących w skład komisji grzecznie przyjął, jednak na przeglądanie dokumentów się zgodził. – Decyzję o takiej kontroli może wydać tylko prezydent miasta, który jest organem nadzorującym komunalne spółki – tłumaczy Matuszczak. – Radni takiego prawa nie mają. Jeżeli pani prezydent zleci Komisji Rewizyjnej kontrolę w spółce, podporządkuję się.

Prezes MPGK powołuje się na przepisy prawa handlowego, które ściśle chronią tajemnice firmy. Próbę kontroli nazywa zaś gierką polityczną koalicji rządzącej w radzie miasta. – W stosunku do MPGK pod poprzednim zarządem pojawiło się sporo zarzutów – mówi. – Teraz ludzie politycznie z tym zarządem związani chcą spółkę kontrolować. Mogę podejrzewać, że pokontrolny protokół będzie taki jak jest im potrzebny.
Małgorzata Derlak, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RM przyznaje, że przyjęty przez radę plan kontroli jest w pewnej mierze efektem prasowych publikacji. Jej zdaniem mieszkańcom należy się informacja czy w MPGK wydawano pieniądze zgodnie z prawem. – W skład komisji kontrolującej weszli przedstawiciele wszystkich klubów reprezentowanych w radzie – mówi Derlak. – Plan kontroli został przyjęty przez radę. Od dłuższego czasu był więc publicznie znany. Ani podczas głosowania, ani później nikt nie podważał sensu przyjmowania tego planu.

Decyzją Matuszczaka zaskoczony był także Stanisłw Mościcki, przewodniczący RM. – Dotychczas obowiązywała dobra praktyka, którą prezesi spółek szanowali – mówi. – Wystąpiłem do pani prezydent o zgodę na podjęcie tej kontroli. Niestety pani prezydent do dzisiaj na moje pismo nie odpowiedziała.
Zapytaliśmy prezydent Agatę Fisz o to jaka będzie ta odpowiedź. – Zostanie przygotowana za kilka dni i na pewno będzie zgodna z prawem – mówi Fisz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!