czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

"Polski kapitalizm to kupa gnoju". Od kilkunastu lat pan Bronisław stawia hasła na posesji

Dodano: 8 lutego 2016, 21:57

„Większość rządzących to podłe, egoistyczne świnie”. Takie i inne hasła od kilkunastu lat umieszcza na swojej posesji we wsi Małoziemce pan Bronisław. Ich widok do tego stopnia zaskakuje przejezdnych, że często zatrzymują się i robią sobie na ich tle zdjęcia.

Miejscowi już dawno do redagowanych i eksponowanych przez sąsiada haseł się przyzwyczaili. – Przed laty przyszedł do mnie, by zapytać czy może w taki sposób wyrażać swoje poglądy – mówi Jan Łukasik, wójt gminy Wola Uhruska. – Odpowiedziałem mu, że przecież żyjemy w demokratycznym kraju i nie sposób mu tego zabronić. Pod warunkiem, że nikogo nie obrazi i nikomu nie wyrządzi krzywdy.

Aktualnie w Małoziemcach wciąż obecne jest jeszcze hasło umieszczone z okazji 1 Maja. „Święto Robotników, śmierć kapitalizmowi” – napisał autor. Przytoczył też opinię podpisaną „TN – lekarz med. z Lublina”, z której wynika, że „Większość rządzących to podłe, egoistyczne świnie”. Wcześniej przejeżdżający przez Małoziemce mogli się też między innymi dowiedzieć, że „Polski kapitalizm to kupa gnoju”, a „Bezczelne, nieetyczne pensje i przywileje rządzących – negacją wiary i człowieczeństwa”.

Pan Bronisław niespecjalnie lubi dziennikarzy. Jedno z jego haseł brzmiało nawet: „Lokalni dziennikarze to trupojady oraz piewcy wyzysku i ciemnoty”. Dla nas zrobił wyjątek, ale jeszcze w 2007 r. Zapytany dlaczego umieszcza coraz to nowe hasła odparł, że w ten sposób zwraca się do zwykłych ludzi, aby na chłopski rozum tłumaczyć im, że w kraju nie ma sprawiedliwości, a oni sami są poniżani. Bo jak tak może być, że jeden dostaje 700 zł emerytury, a młody d...k u żłobu zarabia 15 tys. zł miesięcznie?

Jego zdaniem poprzez taką rozpiętość płac przewrócono do góry nogami naukę chrystusową. Przecież Chrystus jak dzielił chleb, to nie dawał apostołom po kromce, a sobie zostawiał resztę. Wszyscy dostawali po równo. Jak na ironię od tamtego czasu te płacowe rozpiętości jeszcze bardziej się pogłębiły.

– Nie jestem niewolnikiem, ani dojną krową i nie mam zamiaru grzecznie tyrać na złodziejskie pensje ludzi, którzy nawet nie mają swoich warsztatów pracy, tylko siedzą na ciepłych posadach. Mam święte prawo do buntu i z niego korzystam – powiedział nam przed laty pan Bronisław i wygląda na to, że wciąż jest w tym postanowieniu nie tylko konsekwentny, ale i aktywny.

W czasie pierwszej i ostatniej rozmowy autor haseł zdradził, że marzy mu się urządzenie, jakie widuje na stadionach w czasie telewizyjnych transmisji meczów piłkarskich. Siedziałby wówczas sobie wygodnie za klawiaturą i wpisywał kolejne swoje myśli. Natychmiast pojawiałyby się na ekranie i ludzie by je czytali. Czytali i zaczynali myśleć.

Wójt Jan Łukasik, chociaż i jemu w niejednym haśle też się dostało, postrzega mieszkańca swej gminy jako bardzo inteligentnego, ciężko pracującego człowieka i solidnego przedsiębiorcę, który zawsze w terminie płaci podatki. Jego polityczna działalność wrosła w kulturowy krajobraz gminy. Dlatego jeśliby przy okazji kolejnych wyborów, czy też Świąt 1 czy 3 Maja nie wywiesił nowych haseł to zapewne wszyscy miejscowi odczuliby niedosyt. Na szczęście pod tym względem sąsiad ich nie zawodzi.

Czytaj więcej o: Małoziemce
??
BRONKA
BRONKA
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

??
?? (13 marca 2016 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie Bronisławie,a obecnie to jak i co?

Rozwiń
BRONKA
BRONKA (9 marca 2016 o 17:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pan Bronek jest inteligentnym człowiekiem.

Zawsze czytam teksty, które wywiesza. Ma prawo podzielić się swoją opinią, tak samo jak my piszemy komentarze do tego artykułu. Wstawiamy wpisy polityczne na fb, a On robi to na live :)

Rozwiń
BRONKA
BRONKA (9 marca 2016 o 17:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A tak nawiasem mówiąc to czego Polacy siedzą tu na Ruskiej ziemi ? Jak się wam tu nie podoba to won do siebie! Nikt was tu na siłę nie trzyma w okolicach staroruskiego grodu Chełm. Macie polskie miasta takie jak Poznań i tam sobie mieszkajcie. Tu są rdzenne tereny Słowian Wschodnich i polakom nic do tego. A jak chcecie komunizmu i żyć w zgodzie z autochtonami to proszę bardzo tylko nie kosztem prawosławnych.

"RUSKĄ ZIEMIĘ" TO TY MASZ ZA BUGIEM...JESTEM Z OKOLIC WOLI UHRUSKIEJ, TZN. Z POLSKI I ZNAM PANA BRONKA- SUPER GOŚĆ :)

Rozwiń
??
?? (13 lutego 2016 o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Spapraliście temat i autora sposobu wyrażania swoich myśli.

,,nacjonaliści'' czy????

Rozwiń
Vit
Vit (10 lutego 2016 o 16:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I nawet jeśli trochę prawosławnych w okresie późniejszym  w latach 20-tych i 30-tych  przeszło na   katolicyzm (przeciez nie czynili tego za cara, radzę poczytać o likwidacji kościoła unickiego) to nie były to zbyt liczne przypadki.  Po podliczeniu wychodzi,że w 1921 roku prawosławni w powiecie bialskim stanowili 15,6% mieszkańców, biłgorajskim 17,9%, chełmskim 23,1%, hrubieszowskim 37,8 % (najwięcej, ale rzymskich katolików było 48,8%), krasnostawskim 3,7%, radzyńskim 1,8%, tomaszowskim 27,3%, włodawskim 29,4%, zamojskim 4,5%. Do tych powiatów rościło sobie pretensje państwo ukraińskie. Dodam jeszcze, że miasta takie jak Zamość, Biłgoraj czy Tomaszów Lubelski w okresie funkcjonowania Rusi Kijowskiej w ogóle nie istniały np. Zamość lokowany w 1580 roku.  Po przyłączeniu tych ziem przez Kazimierza Wielkiego tereny te były masowo kolonizowane przez osadników z Mazowsza i Małopolski, powstało wiele  miasteczek i wsi np. Kranobród. W 1931 roku prawosławnych na tych terenach było jeszcze mniej. Oczywiście akcja burzenia cerkwi była w wielu miejscach nie na miejscu, ale z drugiej strony po co było utrzymywać w danej miejscowości cerkiew jeśli liczba  prawosławnych w tej miejscowośći wynosiła np. kilkanaście osób.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!