niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

''Pomoc'' bezrobotnym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 września 2001, 17:53
Autor: (aba)

Dzięki propozycji Chełmskiego Urzędu Pracy kilkanaście osób powinno znaleźć zatrudnienie

Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie rozpoczął wdrażanie programu pod hasłem ''Pomoc'', którego celem jest zmniejszenie bezrobocia. Dzięki niemu zatrudnienie w handlu lub zakładach produkcyjnych, powinno znaleźć 12 osób.

Program adresowany jest do pracodawców, którzy otrzymają pieniądze na wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy, na których zatrudniani będą bezrobotni.

- Zrefundujemy 90 proc. kosztów ponoszonych przez pracodawcę - mówi Danuta Cichowicz, kierownik PUP w Chełmie. Kwota ta nie może być jednak wyższa niż 10 tys. zł na jedno stanowisko pracy w zakładach produkcyjnych i usługowych i nie więcej niż 4 tys. w handlu.

Pracodawca musi się także zobowiązać, że skierowany do niego bezrobotny będzie pracował co najmniej 12 miesięcy. Jeżeli natomiast dostanie dofinansowanie przekraczające 5 tys. zł, okres zatrudnienia musi przekroczyć rok. Preferowani będą ci pracodawcy, którzy zagwarantują zatrudnienie powyżej 18 miesięcy.

Analiza rynku pracy wskazuje, że wiele zakładów pracy dokonywało zwolnień grupowych z powodu braku frontu robót, konieczności zmiany profilu działania i wdrażania nowych technologii. Znaczna część pracodawców ogranicza tworzenie nowych miejsc pracy z braku pieniędzy na zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń. Kredyty są dla wielu z nich barierą nie do pokonania z powodu wysokiego oprocentowania. W sumie więc utworzenie nowego miejsca pracy, właściwie wyposażonego kosztuje pracodawcę zbyt drogo. Program ma być dla niego zachętą.

PUP określił także, że do udziału w programie mogą być kwalifikowane osoby długotrwale bezrobotne, młode w wieku do 34 lat. Mogą z niego skorzystać także mieszkańcy wsi, na pracę mogą liczyć zwłaszcza kobiety. Na szczególne preferencje mogą liczyć osoby zarejestrowane w PUP powyżej 24 miesięcy, absolwenci, bezrobotni współmałżonkowie i kobiety - jedyne żywicielki rodzin.

Zatrudnieni w ramach tego programu otrzymają minimum 760 zł pensji. Będą mieli także opłacone składki ZUS. PUP przeznacza na realizację programu ponad 130 tys. zł.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!