czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Poradzisz się jeśli zapłacisz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2005, 21:31

Mieszkańcy miasta i powiatu nie mają szans na uzyskanie porady prawnej, jeśli nie mają na to pieniędzy. Ani urząd miasta, ani starostwo powiatowe nie zatrudnia prawnika, który dzieliłby się swoją wiedzą z najuboższymi.

Do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik, poszukujący kontaktu z prawnikiem, który bezpłatnie mógłby pomóc w rozwiązaniu jego problemu. Miał nadzieję, że taką osobę znajdzie w jednym z urzędów. Okazało się jednak, że zarówno starostwo powiatowe, jaki i urząd miasta nie zatrudnia prawnika, który pomagałby mieszkańcom.
– Mamy radców prawnych, ale tylko na potrzeby urzędu – mówi Adam Kraska, sekretarz powiatu w starostwie powiatowym w Chełmie. – Oczywiście mogą oni udzielić ogólnych informacji prawno-organizacyjnych, ale nie praktykują np. pisania pozwów czy pism. Z jednej strony byłoby to kłopotliwe, a z drugiej nie upoważniają nas do tego przepisy. Nie możemy pełnić roli kancelarii prawnej. Jednak zawsze staramy się podpowiedzieć gdzie petent może załatwić swoją sprawę i jakie powinien przygotować dokumenty.
Podobnie jest w urzędzie miasta. Jak informuje Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik prezydenta, urząd nie zatrudnia prawnika, który mógłby nieodpłatnie doradzać mieszkańcom. – Ale pracownicy każdego z naszych wydziałów w ramach swoich kompetencji doradzają interesantom, gdzie mogą załatwić określoną sprawę – mów rzecznik. – Mogą wyjaśnić także obowiązujące przepisy.
To, o czym urzędnicy nie pomyśleli, udało się zrealizować Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”. W każdy poniedziałek, w godz. 16–18, w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Lubelskiej 57 dyżuruje prawnik. Porady, których udziela są bezpłatne. W ubiegłym roku z jego pomocy skorzystało przeszło 250 osób.
– Uznaliśmy, że taka pomoc jest ludziom potrzebna – mówi Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia. – W naszym punkcie porad rodzinno-prawnych obejmuje ona nie tylko udzielanie informacji dotyczących prawa rodzinnego czy własności, ale także pisanie pozwów i wniosków do różnych instytucji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!