piątek, 19 stycznia 2018 r.

Chełm

Poseł Matuszczak w opałach. Czy straci immunitet?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 marca 2012, 21:27
Autor: Rafał Panas

Zbigniew Matuszczak jest już posłem drugiej kadencji. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył 80
Zbigniew Matuszczak jest już posłem drugiej kadencji. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył 80

W najbliższy czwartek posłowie zajmą się immunitetem swojego kolegi Zbigniewa Matuszczaka (SLD). Śledczy chcą mu postawić zarzut płatnej protekcji. Polityk z Chełma zapowiadał wcześniej, że sam zrezygnuje z tarczy ochronnej. Czy zmienił zdanie?

Prokuratura Apelacyjna z Lublina uważa, że ponad trzy lata temu poseł Zbigniew Matuszczak pomógł przedsiębiorcy w uzyskaniu w chełmskim magistracie zgody na wystawienie banera reklamowego. W nagrodę miał dostać aparat fotograficzny za ponad tysiąc zł.

Prezydentem miasta jest i była w tamtym czasie Agata Fisz, partyjna koleżanka posła. Śledczy ocenili, że chodzi o powoływanie się na wpływy, czyli płatną protekcję. Matuszczak zdecydowanie zaprzecza. I kontratakuje: doniósł do chełmskiej prokuratury rejonowej na osoby, które go obciążyły.

Posłowi nie można postawić zarzutów, bo chroni go immunitet. Dlatego prokuratura wystąpiła we wrześniu ubiegłego roku do Sejmu o uchylenie mu immunitetu. Wniosek ocenią w najbliższy czwartek posłowie z Sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich.

– Przygotujemy rekomendację dla posłów, a ostateczna decyzja należy do Sejmu – mówi Jerzy Budnik (PO), wiceprzewodniczący komisji. Podczas czwartkowego posiedzenia przedstawiciel prokuratury odpowie na wątpliwości posłów, a Matuszczak dostanie szansę na wyjaśnienie zarzutów.

– Jeśli wniosek jest dobrze uzasadniony, to z reguły przyznajemy rację prokuraturze – mówi Budnik i dodaje, że potem podczas ostatecznego głosowania w Sejmie posłowie zazwyczaj przychylają się do opinii komisji.

Jeszcze we wrześniu ub. roku Matuszczak zapowiadał, że nie będzie krył się za immunitetem. Jednak teraz najwyraźniej zmienił zdanie. Dopytywany o swoją decyzję, unika jasnej odpowiedzi.

– Jestem zainteresowany szybkim wyjaśnieniem tej sprawy, bo teraz jest ona przedstawiana tendencyjnie. Czekam aż Prokuratura Rejonowa z Chełma wyjaśni sprawę osób, które mnie oczerniły. Nie chowam się za immunitetem – powtarza Matuszczak.

Jednak, jak się dowiedzieliśmy, śledztwo chełmskiej prokuratury jeszcze potrwa. – Prowadzimy działania, ale czekamy na zakończenie prac Prokuratury Apelacyjnej. Informacje z tamtego śledztwa są objęte tajemnicą, a my potrzebujemy choćby wglądu do akt. Ważna dla nas będzie ostateczna decyzja, np. postawienie zarzutów czy umorzenie sprawy – tłumaczy Marzena Kucińska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Chełmie.

Matuszczak może złożyć wniosek o uchylenie immunitetu podczas czwartkowej komisji lub na posiedzeniu Sejmu. Jeśli tego nie zrobi, a Sejm odrzuci wniosek prokuratury, postępowanie zostanie umorzone. Do sprawy będzie można wrócić, o ile posłowi wygaśnie immunitet, a sprawa nie przedawni się.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
gs
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 marca 2012 o 17:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1331566567' post='608619']
Do czego pijesz tuskomatole ?????
[/quote]

Do tego barana jarka z nieboszczki PIS, który dużo dziobem kaczym kłapie, a za swego panowania ogarneła go dziwna niemoc.
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2012 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gs' timestamp='1331565136' post='608605']
Teraz " Jarosław Polskę Zbaw" odpowie!Oraz ZERRO!
[/quote]
Do czego pijesz tuskomatole ?????
Rozwiń
gs
gs (12 marca 2012 o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='nollet' timestamp='1331534241' post='608372']
Jak III RP udaje taką praworządną, to czemu takiego samego zarzutu nie postawi wszystkim klechom ze swojego terenu? Oni generalnie powołuja się na wpływy, których nigdy nie mieli i nie mają. Brakuje odwagi? Postrzegam III RP od początku jej istnienia jako prawożądną a nie praworządną! Żaden wódz tej prawożądnej III RP nigdy za nic nie odpowiadał, a musiłby odpowiadać, gdyby III RP była praworządna! Jak ulał pasuje tu pytanie z dzielnicoweg z Alternatywy 4 "no to rozumiemy się? no...
[/quote]
Teraz " Jarosław Polskę Zbaw" odpowie!Oraz ZERRO!
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2012 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomówienia są dziś modne w narodzie.
Donoszą,a potem na sensację czekają
i się cieszą,że o sprawiedliwość dbają,
a co kłapacze z donosicielstwa mają?
Rozwiń
buzal
buzal (12 marca 2012 o 13:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a to tusko matoly maja problem i chyba trzeba bendzie oddac wladze wreszcie dla prawdziwych i slusznych polakow
a nie korumpatoruw roznej masci co top daja sobnoe ile popadnie i za nasze zarobki
jak ziobro i pan Kaczynski mowili do nas ze jest zle tozescie dali wladze tuskowi i teras widac jak sie bogaca na nas wszystkich i ich podwladni tesz to robia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!