piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Posypał się cukier

  Edytuj ten wpis
Autor: (szer)

Z taśm produkcyjnych Cukrowni "Rejowiec” zszedł już pierwszy cukier wyprodukowany z tegorocznych buraków. Cukrownia "Krasnysta” jego produkcję rozpocznie pod koniec tygodnia. Oba zakłady do końca kampanii wyprodukują ponad 65 tysięcy ton cukru.

Największa w regionie Cukrownia "Krasnystaw” skupi w tym roku 370 tys. ton buraków cukrowych. Od tych rolników, którzy mają podpisaną umowę na dostawę ponad 100 ton, zakład będzie odbierał buraki własnym transportem.
- Umowy kontraktacyjne podpisało z nami blisko 5300 plantatorów - mówi Jan Gut, kierownik działu surowcowego. Dodał, że kontraktacje prowadzone były pod przyznany przez Ministerstwo Rolnictwa limit produkcji cukru. W tym roku wyniósł on blisko 50 tys. ton.
Cukrownia będzie płacić rolnikom nie za dostarczone buraki, ale za zawartość cukru w tonie surowca. Ustalono, że cena podstawowa za tonę buraków przy zawartości cukru 16 proc. wyniesie 115 zł. W tym roku cukrownia zrobiła jednak ukłon w stronę plantatorów. Cenę podstawową płacić będzie również tym, którzy dostarczą buraki zawierające od 14 do 16 proc. cukru.
Działająca od 102 lat Cukrownia "Rejowiec” skupuje buraki w oparciu o stare metody. Za tonę surowca płaci średnio około 121 zł. - Skup prowadzimy w siedmiu punktach, w tym na placu przyfabrycznym - mówi Alfred Kubecki, dyrektor do spraw surowcowych. - Liczymy, że w tym roku blisko 1150 plantatorów dostarczy nam około 83-90 tys. ton buraków, o kilka więcej niż wynika to z umów kontraktacyjnych.
Z zakupionych buraków cukrownia wyprodukuje około 11,5 tys. ton cukru. Minimalna, ustalona przez rząd, cena kilograma cukru wynosi w tym roku 2 zł, o 5 gr więcej niż w roku ubiegłym. Poniżej tej kwoty żadna cukrownia nie może zejść.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!