wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Powstanie kopalnia w rejonie Chełma. Kilkanaście tysięcy miejsc pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 czerwca 2014, 06:15

Polska spółka PD Co z kapitałem australijskim chce w rejonie Chełma wybudować kopalnię węgla kamiennego. W regionie przybędzie nawet kilkanaście tysięcy nowych miejsc pracy

Spółka chce mieć koncesję wydobywczą już w przyszłym roku. - Na podstawie dotychczasowych odwiertów wskazano nam już kilka miejsc, w których mogłaby stanąć kopalnia - mówi Janusz Jakimowicz, prezes PD Co. - Decyzja w tej sprawie będzie zależała od opinii specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska.

W rachubę wchodzą takie gminy jak Wierzbica, Siedliszcze, Cyców. W oparciu o dotychczasowe badania wiadomo już, że bilansowe zasoby węgla na terenie, na którym działa spółka sięgają 1,6 mld ton. Około 160 mln ton zostało udokumentowanych w kategorii odpowiadającej zasobom przemysłowym. Prezes spółki PD Co Janusz Jakimowicz uważa, że dalsze badania pozwolą podwyższyć tę wartość do 300 mln ton.

Szczególną wartość ma dokładnie już zlokalizowany pokład węgla półkoksującego o międzynarodowym standardzie jakościowym. Taki węgiel z uwagi na niedobór własnego surowca Polska i inne kraje Unii Europejskiej importują.

- Prace przy budowie kopalni mogą rozpocząć się już dwa, trzy lata po uzyskaniu przez nas koncesji wydobywczej - dodaje prezes. - Na tym etapie zatrudnienie znajdzie ok. 1,7 tys. osób. Pracę w sektorach usług towarzyszących może znaleźć ok. 9 tys. osób.

Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego zapewnia, że wojewódzki samorząd na każdym etapie będzie wspierał poczynania spółki. - Sposobem na to są m.in. projekty unijne - mówi wicemarszałek Grabczuk.

Swoją kopalnię w rejonie Siedliszcza, Zawadówki i obu Rejowców chce wybudować także katowicka Kampania Węglowa. Zdaniem jej prezesa Mirosława Tarasa jest realna szansa, że planowana kopalnia "Chełm” w obrębie złoża "Pawłów” zacznie wydobywać surowiec już za siedem lat. Spodziewane wydobycie to 20 tys. ton na dobę, czyli 5 mln ton w skali roku.

- To przez Boga stworzone miejsce dla kogoś takiego, jak górnicy - powiedział prezes Taras charakteryzując region chełmski podczas niedawnego spotkania z samorządowcami i dziennikarzami. Kampania Węglowa i spółka PD Co. są przekonani, że wydobywanie węgla w naszym regionie będzie o wiele tańsze niż na Śląsku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Chełm kopalnia
umny
wołynska -chelm
Yaro
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

umny
umny (15 czerwca 2014 o 06:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

najpierw poseł mazurek pyta ministra ten mówi nie >Teraz Grabczuk mówi tak .kto chce wygrać wybory węglem

Nie jest żadną tajemnicą ,że w obszarze K6,7,8,9 jest najlepszy węgiel,to już zbadano w latach 1960-1980 obecnie o to walczą różne firmy to jest obszar gmin,Siedliszcze,Wierzbica i największy w rejonie gmina Cyców.PDCo nie odkryło Ameryki-napewno potrzebny jest inwestor,a jeżeli chodzi o skażone i brudne powietrze to jeszcze nikt kopiąc dziurę w ziemi powietrza nie popsuł chyba,że puścił "bąka".

Rozwiń
wołynska -chelm
wołynska -chelm (14 czerwca 2014 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Doktór politowania godny grabczuk -lobbuje za obcymi - bo chyba liczy na  odsyp i zniszczenie  poleskiego parku narodowego . Kompania weglowa chce budowac kopalnie na obszrach gdzie srodowisko jest już przekształcone . Grabczuk w kazdej decyzji pokazuje że mu lata los ziemi chełmskiej

Rozwiń
Yaro
Yaro (13 czerwca 2014 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak znam życie to Bogdanka będzie blokować kangurów wszelkimi dostępnymi sposobami, łącznie z ekologami :)

Rozwiń
Qavtan
Qavtan (13 czerwca 2014 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ile wyniesie budżet tej inestycji węglowej?
Ile za te pieniądze można by stworzyć miejsc pracy przy budowie i serwisie fabryk z panelami słonecznymi?

Rozwiń
Gośc
Gośc (13 czerwca 2014 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A to juz postępowanie admińistarcyjne pomiędzy Bogdanką ,a firma australijska zakończone,ze taka pewność co do kopalni? Moze i ta kopalnia bedzie ,ale mówienie dzis "kiedy " to wprowadzanie ludzi w błąd i mrzonki na potrzeby kampanii i dobrego klimatu
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!