niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Praca w rolnictwie nie dla dzieci

  Edytuj ten wpis

Na terenie działania chełmskiego KRUS podczas żniw wypadkom przy pracy uległo ponad 200 osób

Dziewięcioletnia Ania z Rudy Huty pomagając rodzicom w zwózce słomy spadła z załadowanego wozu i złamała rękę. Dziewczynka jest jedną z dziewięciorga dzieci, które uległy wypadkom w czasie tegorocznych żniw.
- W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba wypadków z udziałem dzieci zwiększyła się z sześciu do dziewięciu - powiedziała Irena Łukaszuk, kierownik referatu do spraw prewencji i rehabilitacji w chełmskim oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. - W większości doznawały one urazów właśnie w wyniku upadków z wysokości.
Mniej niż w roku ubiegłym było natomiast zdarzeń z udziałem osób dorosłych. W żniwa zgłoszono 193 wypadki przy pracy. Kolejną grupę stanowią pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń. Przykładem może być wypadek jaki miał miejsce we wsi Krasówka gm. Włodawa. Pracujący przy zgniataniu słomy brat rolnika zauważył, że nie działa pobierak. Po wyłączeniu maszyny przystąpił do usuwania awarii. W trakcie zakładania łańcuszka na koło zębate poruszył się wał korbowy i przydusił jego rękę do ramy prasy.
Dużo rozwagi i ostrożności wykazać muszą rolnicy podczas pracy ze zwierzętami. W tym roku ucierpiało w ten sposób 39 rolników.
- Na szczęście nie odnotowaliśmy wypadków śmiertelnych, które miałyby bezpośredni związek z pracami rolnymi - powiedziała I. Łukaszuk. - Nie było też innych zdarzeń drastycznych, które powodowałyby znaczny uszczerbek na zdrowiu.
Działalność profilaktyczna choć powoli, przynosi efekty. Coraz więcej rolników rezygnuje z samodzielnego naprawiania sprzętu. Rzadziej niż kiedyś do pracy angażowane są dzieci.
- Pogadanki na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie prowadzimy już z uczniami szkół podstawowych - mówi I. Łukaszuk. - Często to właśnie dzieci mobilizują później swoich rodziców do prawidłowych zachowań.
Lada dzień na terenach gmin podległych chełmskiemu KRUS-owi rozpocznie się szkolenie dorosłych rolników. W tym roku szczególną uwagę pracownicy zajmujący się prewencją będą zwracać na obciążenia psychiczne związane z pracą na roli. Okazuje się bowiem, że nie tylko zmęczenie fizyczne, ale również psychiczne i stres w dużej mierze mogą być przyczyną rolniczych wypadków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!