sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

Pracownicy chcą milionów od szpitala w Chełmie. Ponad 850 pozwów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2012, 19:34

 (Archiwum)
(Archiwum)

Pierwsi pracownicy wygrali procesy o wypłatę podwyżek. Spełnienie roszczeń zagraża istnieniu placówki.

Kilkanastu milionów złotych domagają się pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. Urząd Marszałkowski ostrzega, że spełnienie roszczeń zagraża istnieniu placówki.

W wydziale pracy Sądu Rejonowego w Chełmie oczekuje na rozpoznanie ponad 850 pozwów pracowników szpitala. Złożyli je zaraz po tym, jak ich czterej koledzy wygrali swe procesy. Wyroki są nieprawomocne, bo szpital się odwołał.

We wszystkich pozwach pracownicy powołują się porozumienie zawarte w 2008 roku pomiędzy dyrekcją szpitala, a związkami zawodowymi. Dyrekcja zobowiązała się, że powyższy wynagrodzenie pracownikom medycznym o 15 proc. i pozostałym o 3 proc. Podwyżki miały wejść w życie, jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy cenę usług – powyżej 12 zł za punkt.

– W lipcu 2008 roku wartość punktu wzrosła z 12 do 48 zł – mówi Iwona Domańska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek w chełmskim szpitalu. – Jednak porozumienie nie zostało zrealizowane do dzisiaj.

Domańska jest wśród czwórki pracowników, którzy wygrali procesy ze szpitalem. Chełmski sąd czeka teraz, jakie wyroki w ich sprawie wyda Sąd Okręgowy w Lublinie. Od tych orzeczeń będzie zależało, czy zostaną uznane roszczenia pozostałej część załogi chełmskiego szpitala.

Niektórzy pracownicy mogą wyprocesować wraz z odsetkami nawet po około 25 tys. zł. W sumie chodzi o kilkanaście milionów zł.

- Konieczność wypłacenia takiej kwoty stanowiłaby zagrożenie dla funkcjonowania szpitala – mówi Katarzyna Olchowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, któremu podlega szpital w Chełmie.

Urząd, tak jak pracownicy, czeka na rozstrzygnięcia sądowe.

– Pracownicy chcą pracować, a nie pogrążać szpital – dodaje Domańska. – Gdy wygramy procesy będziemy rozmawiać o realizacji roszczeń, związki zawodowe odniosą się np. do możliwości zrezygnowania z części odsetek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ewa
joanna
Sebi
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ewa
ewa (1 lutego 2013 o 17:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pacjent i jego rodzina to zlo konieczne w chelmskim oddziale SOR.Drogie Panie Pielegniarki za taka fachowa opieke i serdecznosc do pacjenta i jego rodziny na zachodzie nie mialybyscie racji bytu ,nie mowiac juz o podwyzkach!!!!!!!!!!WSTYD!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
joanna
joanna (1 lutego 2013 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zwolnic wszystkich i dac szanse pacjentom na leczenie w porzadnych szpitalach.Dajcie koce pacjentom bo na odziale S O R kurtkami musza sie przykrywac..Pielegniarki na szkolenia za granice wyslac to moze naucza sie szacunku do chorego i jego rodziny.
Rozwiń
Sebi
Sebi (27 listopada 2012 o 16:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W tym wszystkim zapomniał Pan napisać, że wcześniej podwyżki dostali tylko lekarze, a pozostali musieli podjąć pogotowie strajkowe. Wynagrodzenia niektórych lekarzy np. ortopedów zatrudnionych na kontraktach w chełmskim szpitalu wynoszą 40 tyś. zł brutto. Wynagrodzenia pielęgniarek netto bez dyżurów wynoszą około 1400 - 1500 zł, z dyżurami 1700-1900 zł. Z tego wynika, że lekarze swoimi wynagrodzeniami już dawno powinni doprowadzić do upadku szpitala, a tak się nie stało. Prawda jest taka, że pieniądze są, tylko powinny być podzielone sprawiedliwiej. Ktoś na etapie przyznawania środków na podwyżki w służbie zdrowia nie wziął pod uwagę pielęgniarek oraz pozostałych pracowników zatrudnionych w chełmskim szpitalu. Powinien wtedy znaleźć się jasny zapis dotyczący podziału środków na podwyżki, np. 60% kwoty dla lekarzy i 40% kwoty dla pielęgniarek oraz pozostałych pracowników. Dzisiaj nie byłoby tematu pozwów i innych takich sytuacji stawiający biały personel w niekorzystnym świetle.
Rozwiń
dawet34
dawet34 (26 listopada 2012 o 19:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='lubelak' timestamp='1353914919' post='699885']
W Lublinie też się szykują. Jest nawet kancelaria prawnicza, która już szykuje pozwy i przy okazji zgarnie piękną sumkę. Początek końca polskiego szpitalnictwa, szkoda, że Polska przeznacza na zdrowie Polaków najmniej wśród wszystkich krajów Unii. Dlatego już niedługo na leczenie stać będzie tylko bogatych, chyba, że nakłady na leczenie Polaków zwiększą się co najmniej o 100%,
[/quote]

Luksus dla wybranych , już widze wzrost przychodów zakładów pobrzebowych,
Rozwiń
Yog
Yog (26 listopada 2012 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szpital w Chełmie ? Najlepiej zaorać a ziemię wypalić napalmem dla pewności.A tych pieniaczy do kolejki w Urzędzie Pracy.Może wtedy trochę oprzytomnieją.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!