piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Prawo zakazuje propagowania komunizmu. Ale ten człowiek był akowcem

Dodano: 9 marca 2018, 19:50

Tablica poświęcona Bronisławowi Wilgosowi
Tablica poświęcona Bronisławowi Wilgosowi

Tablica na ścianie Urzędu Gminy w Dubience upamiętnia komendanta posterunku MO Bronisława Wilgosa. Miał zginąć w walce „o utrwalanie władzy ludowej”. Tymczasem miejscowi twierdzą, że był akowcem, a zastrzelił go enkawudzista

Tablicą poświęconą Wilgosowi, którą odsłonięto w 1986 roku z okazji 40. rocznicy powstania Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej (ORMO), zainteresował się lubelski IPN, ponieważ prawo zakazuje „propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego”.

– Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Lublinie zwróciło się do nas o dokumentację i informacje na temat tej tablicy, by ocenić, czy obiekt będzie się kwalifikował do usunięcia – mówi Ireneusz Zieliński z Urzędu Gminy w Dubience. – W odpowiedzi zaznaczyliśmy, że nie mamy dokumentów dotyczących okoliczności powstania i umieszczenia tablicy. Jednocześnie poprosiliśmy o przesłanie oceny materiału. Po otrzymaniu odpowiedzi zastosujemy się do zaleceń.

W informacji przekazanej przez urzędników do IPN nie było ani słowa o tym, kim był Wilgos. Szkoda, bo informacji mógł udzielić mieszkający niedaleko Urzędu Gminy Michał Zelent, miejscowy regionalista.

– Mój teść był bezpośrednim świadkiem zamordowania komendanta Wilgosa – mówi Zelent. – Opowiadał, że kiedy razem pili wódkę w miejscowej restauracji, przed budynek zajechał willis z czterema enkawudzistami. Jeden z nich wycelował przez okno w Wilgosa z pepeszy i zastrzelił go. To była egzekucja. Nikt więcej w tym zdarzeniu nie ucierpiał – relacjonuje.

Zdaniem Zelenta, Wilgos nie był żadnym „utrwalaczem”, ale akowcem skierowanym na posterunek w Dubience przez Państwo Podziemne. Wersję tę potwierdza także Jerzy Masłowski, chełmski historyk, który przed laty był nauczycielem w niedalekim Siedliszczu i gromadził relacje mieszkających tam byłych akowców.

– Z moich ustaleń wynika, że Bronisław Wilgos to przedwojenny działacz ruchu ludowego – mówi Masłowski. – W czasie okupacji pod pseudonimem „Wilk” walczył najpierw w szeregach Batalionów Chłopskich, a następnie Armii Krajowej. Po przejściu frontu został skierowany do Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, czyli partyzanckiej policji. W konsekwencji został komendantem Posterunku Milicji Obywatelskiej w Dubience.

Jam tłumaczy Masłowski, po przejściu frontu, do połowy 1945 r., nie do pomyślenia było, aby na Zamojszczyźnie gminnymi komendantami milicji nie byli ludzie związani z antykomunistycznym podziemiem.

– Sowieci szybko się w tym zorientowali. Efektem był szereg morderstw, aresztowań i zsyłek na Sybir – dodaje.

Masłowski również zdobył relacje, zgodnie z którymi Wilgos został zamordowany. Wyrok miał wykonać osobiście sowiecki komendant wojenny Dubienki.

Znając prawdę Masłowski, wraz z jednym z miejscowych akowców, Janem Łabędzkim, ps. „Lupus”, dwukrotnie był u poprzedniego wójta namawiając go do zmiany treści tablicy. Reakcji na ich apele nie było.

Dla Dziennika

Dr Mariusz Sawa, IPN Lublin

Po otrzymaniu wyjaśnień z UG w Dubience prowadzona jest kwerenda w archiwach pod kątem intencji i okoliczności odsłonięcia tablicy poświęconej Bronisławowi Wilgosowi. Ważny jest także propagandowy oddźwięk w społeczeństwie, jaki temu towarzyszył. Interesują nas także przejawy ewentualnego sprzeciwu. Przeanalizowanie tego wszystkiego pozwoli na podjęcie decyzji i wydanie zaleceń. Mamy na to czas już tylko do końca marca.

Czytaj więcej o: historia PRL Dubienka IPN
polak i Patriota...
Użytkownik niezarejestrowany
czyt
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

polak i Patriota...
polak i Patriota... (10 marca 2018 o 18:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i słusznie żeby nie wierzyć i takie opowieści bo komuchy by na pewno nie dali takiej tablicy na umieszczenie w reprezentowanym miejscu! Ojców pytać z nie tych co to działali w różnych studenckich zebraniach! Oni wiedza jak było i powiedzą!
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2018 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Życie i historia nie są czarno - białe jak się wydaje histerykom z IPN i wybrańcom PIS
Rozwiń
czyt
czyt (10 marca 2018 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tablica powinna zostać i do tego należy dodać prawdziwy opis. Zdjęcie i powieszenie nowej, nie odda realiów prlu i powojennej masakry ludności, Polaków, przez utrwalaczy sowieckich np.
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2018 o 08:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no comment
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2018 o 06:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
komunizmu propagować nie można ale faszyzm i nazizm a jakże, jest ok. Tak więc zamawiać torty z waffelkami i jazda do lasu. Uje z PiS celowo tak napisały ustawę, by nie można było zdelegalizować ONRy i inne ścierwa
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!