piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Prawosławni przygotowując się do Wielkanocy poszczą już od ponad 40 dni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2010, 15:24

W tym i przyszłym roku za sprawą kalendarza, w całym chrześcijańskim świecie, Święto Zmartwychwstania będzie obchodzone w tym samym czasie. W Prawosławnej Parafii pw. św. Jana Teologa przygotowuje się do tego wydarzenia około 150 rodzin.

– Zmartwychwstanie jest najważniejszym świętem w naszym roku liturgicznym – mówi ks. Jan Łukaszuk, proboszcz chełmskiej parafii. – To dla nas święto świąt i uroczystość nad uroczystościami.

Prawosławną Wielkanoc poprzedza 48-dniowy post. W tym czasie wierni powstrzymują się od wszelkiego rodzaju zabaw, łącznie z oglądaniem w telewizji programów rozrywkowych oraz jedzenia potraw mięsnych i nabiału. Post ten swoje apogeum osiąga w Wielki Piątek. Z kolei w Wielki Czwartek wieczorem, podczas jutrzni wielkopiątkowej wierni wysłuchają 12 perykop, czyli ewangelicznych fragmentów, dotyczących Męki Pańskiej.

W Wielki Piątek podczas wieczornego oficjum w świątyni wynoszony jest i składany do symbolicznego grobu całun, czyli płaszczanica z wyobrażeniem zdjętego z krzyża Chrystusa. Z kolei w Wielką Sobotę podczas liturgii kapłani zmieniają szaty z czarnych na jasne. Tego też dnia święcą wielkanocne potrawy.

– Rezurekcyjne nabożeństwo rozpoczniemy przed północą u grobu pana Jezusa – mówi ks. Łukaszuk. – Równo o północy z cerkwi wyruszy procesja, by przy radosnym biciu dzwonów i śpiewie hymnów paschalnych trzykrotnie obejść świątynię, po czym do niej wrócić, już w pełni rozświetlonej. Wtedy też rozlega się wielokrotne pozdrowienie paschalne "Chrystos woskresie”, na które wierni odpowiadają "Woistinu woskresie”. Od tego też czasu, przez tydzień do soboty po Wielkanocy carskie wrota w ikonostasie pozostaną otwarte.

Charakterystycznymi elementami prawosławnych obchodów wielkanocnego święta jest też czytanie w wielu językach fragmentów ewangelii, głoszących radosną wieść o Zmartwychwstaniu Pańskim. Święcony jest także artos, czyli chleb paschalny. W Przewodnią Niedzielę Kościół Prawosławny wznosi również modlitwy za dusze zmarłych. Tego dnia też kapłani modlą się z wiernymi na cmentarzach.

Informacja o nabożeństwach

Szczegółowy harmonogram nabożeństw w cerkwi pw. św. Jana Teologa zainteresowani mogą znaleźć na tablicy informacyjnej obok świątyni (ul. Kopernika). Są także dostępne na stronie internetowej parafii: www.cerkiew-chelm.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!