sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Prokuratura zajmuje się nieodśnieżanymi drogami. Mieszkaniec doniósł na urzędników

Dodano: 1 kwietnia 2017, 08:08

Chełmska prokuratura zajmuje się sprawą nieodśnieżanych dróg w Siedliszczu i Woli Korybutowej II (powiat chełmski). Na urzędników doniósł jeden z mieszkańców miejscowości.

Moja mama jadąc samochodem straciła panowanie nad kierownicą i mało nie wjechała w grupkę idącej chodnikiem młodzieży. Ktoś inny tak nieszczęśliwie poślizgnął się obok kościoła, że złamał obojczyk. Kolejny mieszkaniec wpadł samochodem w poślizg i staranował ogrodzenie jednej z posesji. Były jeszcze inne, podobne zdarzenia. Czy można było to bagatelizować? – opowiada Jakub Kowalczyk z Woli Korybutowej.

Zimą Kowalczyk udał się do Urzędu Miasta, by dowiedzieć się dlaczego drogi i chodniki nie są odśnieżane i posypywane piaskiem. Jak wynikało z jego relacji, odpowiedzialny za utrzymanie dróg urzędnik miał mu tłumaczyć, że przy temperaturach poniżej minus 5 stopni Celsjusza posypywanie oblodzonych dróg piaskiem i solą mija się z celem.

Nasz Czytelnik nie przyjął tego do wiadomości i udał się do burmistrza. Ten poinformował petenta, że poza podległymi mu służbami komunalnymi do odśnieżania dróg zaangażował dodatkowo sześć firm. Zapewnił też, że wszystkie szlaki w miasteczku i gminie są przejezdne.

– Pan Kowalczyk zdawał się być głuchy na moje tłumaczenia – mówił nam w styczniu Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza. – W końcu zagroził, że zwróci się w tej sprawie do mediów. Odpowiedziałem, że ma do tego prawo.

Według Kowalczyka, problem dotyczył nie tylko jego rodziny, ale całej lokalnej społeczności. Dlatego zdecydował się złożyć zawiadomienie do prokuratury. Według niego władze miejsko-wiejskiej gminy zaniechały obowiązku, jakim było posypywanie oblodzonych dróg i chodników. Jego zdaniem burmistrz nadużył też swojej władzy próbując poprzez sołtysa wpłynąć na jego postępowanie. Usłyszał, że jeśli nie odpuści, to jako przewoźnik może mieć kłopoty z dojazdem samochodami do swojej posesji.

– Zachowałem nagranie tego, co w moim domu mówił sołtys i w razie jakichkolwiek szykan bez skrupułów opublikuję ten materiał – zapowiada Kowalczyk.

Chełmska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie „niedopełnienia obowiązku 19 stycznia w Siedliszczu polegającego na nie zorganizowaniu odśnieżania i utrzymania przejezdności dróg i chodników w miejscowości Siedliszcze i Woli Korybutowej II narażając w ten sposób użytkowników dróg na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”.

– Wszczęcie postępowania uzasadniły uprzednie czynności sprawdzające – mówi prokurator Bogusław Lechocki. – Na obecnym etapie prowadzimy je w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom.

Co na to burmistrz? – Bzdur nie komentuję – skwitował Hieronim Zonik.

Czyny, których dotyczy wszczęte postępowanie zagrożone są karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 kwietnia 2017 o 22:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oby więcej takich ludzi w gminie. Bardzo dobrze czlowiek zrobil, bo urzednik ma sluzyc obywatelowi a nie na odwrot.
Rozwiń
Gość
Gość (2 kwietnia 2017 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wlasnie wlasnie bardzo dobrze ze ktos sie odwazyl przeciwstawic wladzy tej wsi bo to nie miasto prokurator to powinien zajac sie panem Zonikiem i przewodniczacym rady gminy w celu wyjasnienia zakupu mieszkan od gminy bez przetargu bo nic nie bylo podane do publicznej wiadomosci zalatwiali to pod stolem raczka raczke myje ale wszystko panie wladzo do czasu,,,,,,,!,,,,,,,
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2017 o 23:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wreszcie ktoś porwał się na "wiatraki". Przecież obecnie i policja bierze udział w tym procederze. Co nasi dzielni stróże prawa robią w razie stłuczki, czy kolizji na lodzie? Otoż wystawia mandat, bo kierowca niedostosował prędkości do warunków drogowych. W tym, że można zakładać łyżwy na nogi szusować drogą, to im nie przeszkadza. A według mnie i w cywilizowanych krajach, taka droga nie może zostać dopuszczona do ruchu bez kolców i łańcuchach na kołach. Inaczej faktycznie prokurator powinien zająć się tą sprawą. Przecież dopuszczenie do ruchu takiej oblodzonej drogi jest zagrożeniem zdrowia i życia dla kierowcy i uczestnikow drogi. Ktoś bierze za to pieniądze i oszczędza na naszym zdrowiu i majątku. Mnie tej zimy ździwiło, że o godz. 14:00 z Chełma do Hrubieszowa był istny lód. Po dramatycznych apelach w radiu, by wreszcie piaskarki łaskawie robily to do czego służą. Pierwszą zobaczyłem o 15:40... o 14:20 wedle przypuszczeń była stluczka osobowy z ciężarówką. Ten kto odpowiadał za ten stan drogi... powtarzam LÓD ma krew na rękach. Widać mafia rzadzi w gminach. Prokurator może im o tym przypomni.
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2017 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rąsia rąsię myje w tym urzędzie. Grunt że dzieci dzieci mają staże załatwione
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2017 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przetargi niech sprawdza. Tam czarno na bialym jaki to pan burmistrz uczciwy i niewinny we wszystkim jest. Hanba !!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!