piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Przeciąganie gminy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2005, 21:35
Autor: (hal)

Mieszkańcy Rejowca prą do zmiany przynależności powiatowej. Po gminnych konsultacjach przyszła pora na decyzje starostw: chełmskiego i krasnostawskiego. Stosowny wniosek leży jednak już w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wkrótce zostaną przeprowadzone społeczne konsultacje wśród mieszkańców powiatu krasnostawskiego. Pytanie będzie brzmiało: Czy jesteś za zmianą przynależności powiatowej gminy Rejowiec z powiatu krasnostawskiego do powiatu chełmskiego? Akcja zostanie przeprowadzona w formie zbierania podpisów na listach dostępnych w starostwie i urzędach gmin. Zakończy się po zebraniu co najmniej 1000 podpisów.
Przypomnijmy. Mieszkańcy zbuntowanej gminy Rejowiec oficjalnie wypowiedzieli się na temat swej przynależności powiatowej w przeprowadzonych jesienią gminnych konsultacjach społecznych. Podczas grudniowej sesji Rady Gminy zadecydowano o wystąpieniu z wnioskiem do ministra właściwego do spraw administracji o przyłączenie do powiatu chełmskiego.
Starostwo zapewnia, że obowiązek konsultacji wynika z przepisów Ustawy o samorządzie powiatowym. Wicestarosta Andrzej Kmicic twierdzi, że w sprawie negocjacji ze zbuntowaną gminą starostwo zrobiło co mogło. – Nie było jednak woli współpracy ze strony Rady Gminy i wójta Rejowca, którzy nie uprzedzili nas, że na sesji 16 grudnia podejmą uchwałę o wniosku do ministerstwa – mówi Kmicic. – Jeżeli zaś chodzi o argumenty przemawiające za odłączeniem od Krasnegostawu, to sami radni rejowieccy przyznali, że są one przede wszystkim emocjonalne, a nie merytoryczne. Jak więc z nimi dyskutować?
Kmicic przypomina także, że radni i pracownicy starostwa jeździli na rozmowy do gminy Rejowiec, ale nie udało się nikogo przekonać. – Na odłączeniu gminy nikt nie skorzysta: ani nasz powiat, ani mieszkańcy Rejowca – podsumowuje wicestarosta.
Do czasu rozstrzygnięcia sprawy przynależności Rejowca wstrzymano w gminie wszelkie inwestycje powiatowe, m.in. budowę sali gimnastycznej.

Czy przyjmą

Do końca lutego mieszkańcy powiatu chełmskiego wypowiedzą się, czy chcą przyłączenia gminy Rejowiec. Rada Powiatu przyjęła już uchwałę w sprawie zasad i trybu prowadzenia konsultacji w tej kwestii. W ich ramach będą zbierane podpisy, przyjmowane stanowiska gmin i prowadzone sondaże. (sad)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!