niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Przeczytałeś? To zostaw książkę na przystanku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lutego 2009, 17:48

Książki nie powinny zalegać na półkach, ale krążyć z rąk do rąk. Po to, aby jak najwięcej ludzi miało z nich pożytek. Młodzież z ZSzZ nr 5 chce zaopatrywać podróżnych w literaturę

- Mamy własny sposób na propagowanie czytelnictwa - mówi Mirosława Dromlewska, opiekun Szkolnego Centrum Informacji Multimedialnej w ZSzZ nr 5.

Pomysł sprowadza się do społecznej zbiórki książek, a następnie pozostawianiu ich w autobusach, busach czy taksówkach. Po to, by je ktoś zabrał, przeczytał, a następnie pozostawił w podobnym miejscu jak to, w którym je znalazł.

Wszystkie w ten sposób rozpowszechniane książki mają być opatrywane imionami darczyńców. Również "instrukcją obsługi” sprowadzającą się do prośby, aby ten kto sięgnął po książkę, udostępnił ją też innym.

- Najbardziej zależy nam na literaturze pięknej, ale też nie pogardzimy popularnymi czytadłami - dodaje Dromlewska. - Książki przyjmujemy w naszym Centrum Informacji Multimedialnej przy ul. Jagiellońskiej 29. Jeśli ktoś ma kłopot z ich dostarczeniem, to odbierzemy je sami u niego w domu. Wystarczy nas powiadomić.
Szkoła wystąpiła już do przewoźników o zgodę na pozostawianie książek w ich autobusach, busach, czy taksówkach. Zgodził się na to już chełmski PKS oraz Taxi-Fino. Za książkami będziemy mogli rozglądać się także w samochodach należących do różnych przewoźników.

Oprócz Miroslawy Dromlewskiej w akcję zaangażowały się także Renata Górka i Ewa Milaszkiewicz. Ewentualne pytania można do nich kierować pod adresem www.klubmedialny@wp.pl, lub dzwoniąc na nr (082) 565-28-38 bądź 607-946-111.
W podobny sposób książki uwalniali już także chełmscy bibliotekarze.

Podrzucali je na przystankach autobusowych, w przychodniach zdrowia, zakładach fryzjerskich czy sklepach. Znikały w okamgnieniu. Z czasem inicjatorzy tego przedsięwzięcia ograniczyli się jedynie do utrzymywania w siedzibie ChBP przy ul. Partyzantów półki, na której można książki pozostawić, lub wyszperać coś interesującego dla siebie. Półka ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
indeks
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

indeks
indeks (27 lutego 2009 o 15:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Książki te najczęściej trafiają do komisów albo panów przed Zamkiem, którzy sprzedają różne rzeczy. Tak było też z książkami z akcji Bookcrossing - panowie zbierali je, wyrywali kartki z naklejką informacyjną i sprzedawali za kilka złotych. Nigdy nie zdarzyło mi się znaleźć książki gdziekolwiek na mieście.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!