piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Chełm

Przeczytałeś? To zostaw książkę na przystanku

Dodano: 26 lutego 2009, 17:48

Książki nie powinny zalegać na półkach, ale krążyć z rąk do rąk. Po to, aby jak najwięcej ludzi miało z nich pożytek. Młodzież z ZSzZ nr 5 chce zaopatrywać podróżnych w literaturę

- Mamy własny sposób na propagowanie czytelnictwa - mówi Mirosława Dromlewska, opiekun Szkolnego Centrum Informacji Multimedialnej w ZSzZ nr 5.

Pomysł sprowadza się do społecznej zbiórki książek, a następnie pozostawianiu ich w autobusach, busach czy taksówkach. Po to, by je ktoś zabrał, przeczytał, a następnie pozostawił w podobnym miejscu jak to, w którym je znalazł.

Wszystkie w ten sposób rozpowszechniane książki mają być opatrywane imionami darczyńców. Również "instrukcją obsługi” sprowadzającą się do prośby, aby ten kto sięgnął po książkę, udostępnił ją też innym.

- Najbardziej zależy nam na literaturze pięknej, ale też nie pogardzimy popularnymi czytadłami - dodaje Dromlewska. - Książki przyjmujemy w naszym Centrum Informacji Multimedialnej przy ul. Jagiellońskiej 29. Jeśli ktoś ma kłopot z ich dostarczeniem, to odbierzemy je sami u niego w domu. Wystarczy nas powiadomić.
Szkoła wystąpiła już do przewoźników o zgodę na pozostawianie książek w ich autobusach, busach, czy taksówkach. Zgodził się na to już chełmski PKS oraz Taxi-Fino. Za książkami będziemy mogli rozglądać się także w samochodach należących do różnych przewoźników.

Oprócz Miroslawy Dromlewskiej w akcję zaangażowały się także Renata Górka i Ewa Milaszkiewicz. Ewentualne pytania można do nich kierować pod adresem www.klubmedialny@wp.pl, lub dzwoniąc na nr (082) 565-28-38 bądź 607-946-111.
W podobny sposób książki uwalniali już także chełmscy bibliotekarze.

Podrzucali je na przystankach autobusowych, w przychodniach zdrowia, zakładach fryzjerskich czy sklepach. Znikały w okamgnieniu. Z czasem inicjatorzy tego przedsięwzięcia ograniczyli się jedynie do utrzymywania w siedzibie ChBP przy ul. Partyzantów półki, na której można książki pozostawić, lub wyszperać coś interesującego dla siebie. Półka ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem.
Czytaj więcej o:
indeks
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

indeks
indeks (27 lutego 2009 o 15:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Książki te najczęściej trafiają do komisów albo panów przed Zamkiem, którzy sprzedają różne rzeczy. Tak było też z książkami z akcji Bookcrossing - panowie zbierali je, wyrywali kartki z naklejką informacyjną i sprzedawali za kilka złotych. Nigdy nie zdarzyło mi się znaleźć książki gdziekolwiek na mieście.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!