sobota, 17 lutego 2018 r.

Chełm

Przekręty na granicy polsko-ukraińskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 stycznia 2011, 19:02

Nasi wschodni sąsiedzi, którzy wjeżdżają do Polski z pracowniczymi wizami, muszą liczyć się z tym, ż
Nasi wschodni sąsiedzi, którzy wjeżdżają do Polski z pracowniczymi wizami, muszą liczyć się z tym, ż

Po raz kolejny funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zarzucili mieszkańcowi naszego regionu wystawianie fałszywych zaświadczeń o zamiarze przyjęcia do pracy cudzoziemców. Takie dokumenty coraz częściej służą im do wyłudzania wiz pracowniczych w polskich konsulatach.

Mężczyzna wystawił i zarejestrował w jednym z powiatowych urzędów pracy w województwie lubelskim 15 takich zaświadczeń. Adresatami byli obywatele Ukrainy, którzy mieli pracować w jego gospodarstwie.

Tymczasem okazało się, że on w ogóle gospodarstwa nie posiadał. Wszystko wskazuje też na to, że w zamian za zaświadczenia, otrzymał od Ukraińców niemałe pieniądze.

Strażnicy mają do czynienia z coraz większą liczbą podobnych "przekrętów”. Zjawisko obserwują od lutego 2008 r., kiedy w życie weszły przepisy pozwalające obywatelom Rosji, Ukrainy, Białorusi oraz Mołdawii zatrudniać się w Polsce bez zezwolenia na pracę, przez pół roku w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Warunkiem jest posiadanie zarejestrowanego przez pracodawcę w PUP oświadczenia o zamiarze powierzenia im pracy. Na podstawie tego zainteresowani otrzymują w polskim konsulacie wizę upoważniającą ich do legalnego pobytu w Polsce z prawem do pracy.

– To rozwiązanie, niestety, okazało się furtką do swobodnego przebywania na terytorium naszego kraju oraz całej Unii Europejskiej – mówi chor. Dariusz Sienicki z NOSG. – Dlatego sprawdzamy, czy cudzoziemcy, którym nasi pracodawcy wystawili oświadczenia o zamiarze ich zatrudnienia, rzeczywiście podejmują u nich pracę. Często okazuje się, że nie.

W 2010 r. strażnicy wszczęli 86 postępowań przygotowawczych związanych z tym procederem. Rok wcześniej o ponad 20 mniej. Oznacza to, że zjawisko wykazuje wyraźną tendencję rosnącą. Przestrogą niech będzie to, że 101 osób, w tym 88 cudzoziemców, w związku z tymi praktykami zostało już postawionych w stan oskarżenia.

– Ostrzegamy, że wystawianie oświadczenia niezgodnego z rzeczywistym zamiarem, może być potraktowane jako udział w wyłudzaniu wizy i grozi za to kara – dodaje chor. Sienicki.

– W tych przypadkach kłania się kilka artykułów kodeksu karnego, m.in. traktujących o odpowiedzialności za przekraczanie naszej granicy przy użyciu przemocy, podstępu lub współdziałania z innymi osobami, organizowaniu innym osobom przekraczania granicy wbrew przepisom, czy poświadczeniu nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd urzędników.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jausz
aaaaaa
www.barakkultury.pl
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jausz
Jausz (15 stycznia 2011 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mnie natomiast przeraża to,że tacy ludzie są szanowani przez mieszkańców. Czy nie mamy lepszych wzorców? Przecież mamy tylu mądrych ludzi w mieście i zastanawiam się dlaczego nie są widoczni, w naszej małej społeczności. Jak masz pieniądze to nawet możesz sobie w Chełmie kupić głosy a jak nie masz bo nie umiesz kombinować to żyjesz od 1 do 1 i nikt się z Tobą nie liczy.
Rozwiń
aaaaaa
aaaaaa (15 stycznia 2011 o 17:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe ile teraz łapówka na granicy? Jeszcze parę lat temu szło obrócić za 50zł a teraz podobno koło 200.
Rozwiń
www.barakkultury.pl
www.barakkultury.pl (15 stycznia 2011 o 03:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="3"][color="#0000FF"]
Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej


Okno ku wieczności - ikona IV Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej „Ikona”

[img]http://www.kosciol.pl/images/articles/20091012175834683_1_original.jpg[/img]
Czy ikona jest obrazem? Czy jest tylko przedmiotem sztuki, a może czymś więcej? Odpowiedzi na te pytania przyniosą IV Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej. Głównym tematem spotkań będzie metafizyka ikony. W programie wydarzenia m. in. warsztaty pisania ikon oraz wykłady autorytetów w dziedzinie ikonografii.

Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej odbędą się w dniach od 21 do 24 października w Centrum Kultury Zamek oraz w poznańskiej cerkwi. Na spotkania zaprasza Fundacja Barak Kultury.


„Tegoroczne Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej mają nam uświadomić aspekt duchowy ikony, oswoić z jej metafizyką. Podkreślić wartość tego świętego obrazu również w wymiarze duchowym. Pokazać ikonę nie tylko jako produkt sztuki.”- zapowiadają organizatorzy.

Zaproszeni goście: teolodzy, naukowcy, artyści odpowiedzą na pytania m. in. Czym jest ikona w teologii prawosławnej? Jak ikonografia funkcjonuje w codzienności prawosławnych i jak wpłynęła na sztukę sakralną Zachodu?

Ponadto zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach pisania ikon prowadzonych przez Katarzynę Konecką, nauczycielkę ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie.

Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej to nie tylko cykle wykładowe. Miłośnicy twórczości nagradzanego w Cannes Pawła Łungina zobaczą jego najnowszy film „Wyspa”. Pokaz filmu poprzedzi wykład wybitnej znawczyni rosyjskiej kinematografii Iriny Tatarowej, która wprowadzi widzów w świat zbrodni, kary i odkupienia.

Do Poznania przyjadą również chóry: legendarny Oktoich z Wrocławia oraz Sotiria z Gorzowa Wielkopolskiego oraz folkowy zespół Drewutnia z Lublina.

Jak co roku poznańska cerkiew prawosławna zaprasza uczestników Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej na liturgię w sobotę 24 października o godz. 9.Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej odbędą się w dniach od 21 do 24 października. Wstęp na wykłady i projekcję filmu „Wyspa” w Centrum Kultury Zamek jest bezpłatny (brak konieczności rezerwacji miejsc).

Bilety na koncert zespołu Drewutnia (również w CK Zamek) kosztują 5 zł.

Bilety na koncert chóru Oktoich w poznańskiej cerkwi przy ul. Marcelińskiej 20 kosztują 5 zł. Bilety można kupić w cerkwi przed koncertem.

Koszt warsztatów pisania ikon wynosi 40 zł od osoby. Wpłat należy dokonywać w siedzibie Fundacji, ul. Św. Marcin 80/82 pokój 329 (CK Zamek), pn.- pt. w godz. 10.00-13.00, 16.00-18.00.


Fundacja Barak Kultury

IV Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej - Ikona

21-24 października

21 października/ środa

* wykłady godz. 17:30

Kilka uwag o współczesnym ikonopisaniu w Rosji – Michał Janocha

Teologia ikony – Bartłomiej Brzeziński

* pokaz filmu godz. 20:00

Wyspa reż. Paweł Łungin, wprowadzenie Irina Tatarowa

Sala Kameralna/CK Zamek

22 października/czwartek

* wykłady godz. 17:30

Współczesny ikonoklazm – Jerzy Tofiluk

Ikona jako rozświetlające misterium spotkania – Krzysztof Leśniewski

Hol Balkonowy/CK Zamek · koncert godz. 20:30 Chór OKTOICH z Wrocławia

Wejściówka: od 5 zł (zbiórka pieniędzy na potrzeby cerkwi) do nabycia przed cerkwią.

Cerkiew pw św. Mikołaja, ul. Marcelińska 2023 października/piątek

* wykłady godz. 17:30

Hol Balkonowy/CK Zamek

Proces tworzenia ikony – Iza Murza

Architektura cerkiewna i ikonografia – Aleksander Grygorowicz

* koncert godz. 20:00

Zespół DREWUTNIA z Lublina/bilety: 5 zł (dostępne w kasach CK Zamek)

Sala Kameralna /CK Zamek24 października

* godz. 9:00

Liturgia Prawosławna z udziałem Chóru Cerkiewnego SOTIRIA z Gorzowa Wielkopolskiego, Cerkiew pw św. Mikołaja, ul. Marcelińska 20

* godz. 12:00-15, 16-19 (2grupy)

Warsztaty pisania ikon- prowadzenie Katarzyna Konecka/ koszt: 40 zł (ilość miejsc ograniczona) Piwnica Duchowa Karmelitów, sala im. św. Edyty Stein, ul. Działowa 25

I grupa: 12.00-15.00 (15 osó
II grupa: 16.00-19.00 (15 osó


Zajęcia:

1.Wprowadzenie teoretyczne: „Matka Boska w szkole kreteńskiej”.

2. Przygotowanie wzoru na kalce technicznej.

3. Złocenie na mixtion akrylowy.

Prowadzenie: Katarzyna Konecka

Nauczycielka pisania ikon w Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie, uczestniczka warsztatów ikonograficznych we Francji i Szwajcarii.


Szczegóły: www.barakkultury.pl, barakkultury@barakkultury.pl, tel. (061) 646 53 44

Koszt: 40 zł od osoby. Wpłaty: Fundacja Barak Kultury, ul. Św. Marcin 80/82 pokój 329

(CK Zamek), pn.- pt. w godz. 10.00-13.00, 16.00-18.00.Uczestnicy warsztatów powinni wysłuchać wszystkich wykładów podczas Dni Prawosławia w celu zdobycia podstaw teoretycznych.***

Fundacja Barak Kultury - poznańska niezależna inicjatywa kulturalna.

Projekty realizowane przez Fundację: dotykają problemów zapomnianych i strywializowanych przez kulturę masową, np. cykl wykładów polifonicznych „Dzieciństwo, starość, szczęście”, podejmują temat dyskryminacji i wykluczenia, np. cykl „Odrażający, brudni, źli”, propagują postawę kulturowej otwartości i tolerancji: Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej (organizowane od 2005 roku)

, budują własną formę wypowiedzi artystycznej, np. Ba-ku teatr spektakl Schron, nawiązują w sposób nowoczesny do tradycji, np. PanMickiewicz, odkrywają nowe znaczenia przestrzeni miejskiej, np. festiwal Miasto Zdarzeń.


Szczegółowych informacji udziela:

Elżbieta Pabich

Fundacja Barak Kultury
ul. św. Marcin 80/82 p.329
tel. (061) 64-65-344

Tel. kom. 797 191 898
http://www.barakkultury.pl
[/color][/size]
Rozwiń
Krzysztof
Krzysztof (14 stycznia 2011 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To niezbyt fajne, że Polacy, zawsze znajdą jakiś sposób żeby tylko było taniej, łatwiej, a niekoniecznie legalnie. Nie podoba mi się, ale myślę, że kiedyś to się zmieni. Zaczynajmy od najmłodszych!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!