sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Przemycali Wietnamczyków przez Bug. Cena: 5-10 tys. dolarów

Dodano: 28 maja 2015, 09:15

Z zeznań Azjatów wynikało, że za przerzucenie ich przez granicę i przewiezienie w bezpieczne miejsce zapłacili od 5 do 10 tys. dolarów USA
Z zeznań Azjatów wynikało, że za przerzucenie ich przez granicę i przewiezienie w bezpieczne miejsce zapłacili od 5 do 10 tys. dolarów USA

Dwóch warszawskich taksówkarzy przyjechało po ośmiu Wietnamczyków do Nowosiółek nad Bugiem, gdzie Azjaci przekroczyli zieloną granicę. Daleko nie odjechali – wpadli w Lublinie.

Akt oskarżenia przeciwko taksówkarzom za nadbużańską akcję z lipca ubiegłego roku trafił już do chełmskiego sądu.

– Transport Wietnamczyków telefonicznie koordynowało jeszcze dwóch mężczyzn, także z Warszawy – mówi Hanna Majewska z chełmskiego Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Z telefonicznych billingów wynikało też, że jeden z nich w czasie akcji utrzymywał również kontakt z nieustalonym mężczyzną mieszkającym w Moskwie – dodaje.

Wpadka taksówkarzy wiozących Wietnamczyków nie była przypadkowa. Funkcjonariusze Straży Granicznej wiedzieli, że zielona granica została naruszona. Także o tym, że do strefy nadgranicznej kierowały się dwie taksówki z warszawskimi numerami rejestracyjnymi. Skojarzyli fakty i przy pomocy lubelskich policjantów zastawili pułapkę.

Policjanci, którzy zatrzymali kierowców i pasażerów, niemal natychmiast przekazali ich funkcjonariuszom SG. Ci z kolei doprowadzili kierowców do prokuratury, a Wietnamczyków przekazali ukraińskim służbom granicznym.

Organizatorzy i wykonawcy transportu nielegalnych emigrantów będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy. Jedynym środkiem zapobiegawczym, jaki wobec każdego z nich zastosowano, jest indywidualnie zróżnicowane poręczenie majątkowe w wysokości od 2 do 7 tys. zł.

Czwórka warszawiaków oskarżona jest o „organizowanie wbrew przepisom ustawy przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej przez ośmiu obywateli Wietnamu”. Grozi im za to kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat oraz grzywny. Do tej pory nikt z nich nie był karany.

Z zeznań Azjatów wynikało, że za przerzucenie ich przez granicę i przewiezienie w bezpieczne miejsce zapłacili od 5 do 10 tys. dolarów USA.

W tym przypadku z braku dowodów prokuratura ograniczyła postępowanie jedynie do incydentu związanego z transportem nielegalnych emigrantów.

– Nie było podstaw, aby potraktować to zdarzenie jako element działalności grupy przestępczej – tłumaczy prokurator Majewska.

Czytaj więcej o: Chełm sąd prawo
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 maja 2015 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nowosiółki oddalone są od Bugu tj. granicy ok35km panie Redaktorze....
Rozwiń
Gość
Gość (28 maja 2015 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POLAK HANDLARZ NIEWOLNIKAMI(CZYTAJ UCHODŹCAMI,CHA,CHA),DOBRE!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!