niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Przez Chełm poprowadzi rowerowa autostrada

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2012, 12:33

Czy indywidualnie, czy w grupie, na rowerach jeździmy coraz chętniej (Joanna Sadowska)
Czy indywidualnie, czy w grupie, na rowerach jeździmy coraz chętniej (Joanna Sadowska)

Przez Chełm przebiegać będzie autostrada. Nie samochodowa, ale rowerowa. Będzie częścią liczącej ponad 1,7 tysiąca kilometrów trasy, która połączy Polskę północną z południową.

W ramach projektu pod nazwą "Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” specjalnie utwardzona droga przeznaczona wyłącznie dla rowerzystów przebiegać będzie przez najbardziej atrakcyjne miejsca i miejscowości wschodnich terenów kraju.

Obejmie swym zasięgiem pięć województw. Na jej trasie znajdzie się Chełm. To nie tylko wyróżnienie dla miasta i okazja do ściągnięcia tu rowerowych turystów, ale także nadzieja dla miejscowych fanów dwóch kółek na to, że oderwane dziś odcinki ścieżek rowerowych w mieście, w końcu zostaną połączone.

Jakie są plany? Od północy trasa "wejdzie” do miasta w okolicach ulicy Ceramicznej. Na całej długości ulicy powstanie szeroka na około 2,5 m ścieżka rowerowa, umożliwiając jednocześnie rowerowy dostęp do Glinianek.

Dalej, biegnąc ulicą Szpitalną dojdzie do Rejowieckiej. Tam powstać ma specjalne skrzyżowanie dla rowerzystów. Dalszy przebieg trasy zaplanowano ulicą Szpitalną do ul. Lubelskiej. W tym miejscu nowo wybudowana ścieżka rowerowa połączy się z istniejącym już traktem.

Pokonując ul. Lubelską, Al. Armii Krajowej i I Armii Wojska Polskiego, rowerowi turyści dojadą do ul. Wojsławickiej. Tu powstanie kolejny odcinek trasy prowadzący aż za cmentarz komunalny i do lasu Borek.

Wraz z nowymi odcinkami ścieżek, wzdłuż nich w mieście pojawi się również kilkadziesiąt tablic informacyjnych oraz obiekty małej architektury.

– Szczegóły dotyczące urządzenia tras, małej architektury oraz jej rozmieszczenia są jeszcze na etapie uzgodnień – mówi Teresa Dobrowolska dyrektor Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą.

Całkowita długość miejskiego odcinka rowerowej autostrady (łącznie z istniejącymi już ścieżkami przy ul. Lubelskiej, Al. AK i I AWP) wynieść ma ponad 8.7 kilometra. Szacunkowy koszt nowych inwestycji to około 2,4 mln zł. Miasto może pozyskać na ten cel aż 95 proc. dofinansowania z UE, budżetu państwa i województwa.

– Współpracujemy w tej sprawie z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie, który odpowiada za całość trasy na terenie województwa – mówi prezydent Agata Fisz. – Uzgodnienia są na zaawansowanym etapie i mamy nadzieję, że wkrótce uda się podpisać umowę.

Jeśli tak się stanie, to jeszcze w wakacje lub wczesną jesienią, miejscy urzędnicy ogłoszą przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej budowy nowych odcinków ścieżki.

– Prace projektowe mogą potrwać do końca tego roku, a na wiosnę przyszłego roku mogłaby rozpocząć się budowa – tłumaczy Dobrowolska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
abc
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

abc
abc (19 czerwca 2012 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na [url="http://wschodnia.tv"]http://wschodnia.tv[/url] jest film pokazujący przebieg tej rowerowej autostrady przez miasto.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!