poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

Radna chce żeby pijanych do izby wprowadzać tylnym wejściem. "Żenujące widoki"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2015, 13:45

Anna Mirzwa, radna z klubu PO ujęła się za pijanymi osobami dowożonymi do izby wytrzeźwień. Nie chce, aby byli tam wprowadzani frontowym wejściem, na oczach mieszkańców.

- Czy nie można by wprowadzać tych osób od tyłu budynku? - zapytała radna w ramach interpelacji. - Chodzi o to, aby nikt nie oglądał ich w takim stanie. W końcu każdy ma prawo domagać się poszanowania godności - argumentuje radna.

Anna Mirzwa uważa, że skoro z tyłu budynku izby są drzwi, to dlaczego ich nie wykorzystywać? Dzięki temu przechodnie i mieszkańcy okolicznych domów nie musieliby patrzeć na przywożone pijane osoby, czasem wręcz wywlekane z samochodów policji czy Straży Miejskiej.

- W tym przypadku do wystąpienia z interpelacją skłonili mnie mieszkańcy budynku przy ul. Reformackiej, którego okna wychodzą na izbę - dodaje Mirzwa. - Widoki bywają dla nich żenujące. To nie są budujące obrazy, szczególnie dla dzieci i młodzieży.

Co o "poszanowaniu” godności klientów izby myślą policjanci? - To problem zatrzymanych, a nie nasz. Dla nas problemem są co najwyżej zbyt wąskie drzwi. Bywa, że kiedy we dwóch wprowadzamy przez nie "pacjenta”, trudno się przez nie przecisnąć - mówi nam jeden z funkcjonariuszy.

Podczas sesji na interpelację radnej Mirzwy zareagował Stanisław Mościcki, zastępca prezydenta miasta.

- Jak możemy mówić o szanowaniu godności, skoro te osoby same doprowadzają się do takiego stanu? - pytał wiceprezydent. - By stworzyć możliwość wprowadzania pijanych tylnym wejściem należałoby przebudować budynek - przekonywał.

Zdaniem Mościckiego koszt takiej przebudowy to co najmniej 2 mln zł. A w miejskiej kasie nie ma pieniędzy na ten cel.

- Zastanawiam się, skąd wiceprezydent Mościcki wziął taką sumę - dziwi się Mirzwa. - Aby zamknąć temat?

Krzysztof Gocał, dyrektor Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym (tak od kwietnia nazywa się chełmska izba) wspomina, że na przełomie lat 2009/2014 rozważano możliwość przearanżowania parteru budynku tak, aby pijanych można było doprowadzać od zaplecza. Z uwagi na różnice poziomów wiązałoby się to jednak z zainstalowaniem kosztownego podnośnika. Wówczas koszt całej inwestycji szacowano na około 900 tys. zł.

W ubiegłym roku do chełmskiego ośrodka dowieziono 1120 osób. "Goście” reprezentowali wszystkie warstwy społeczne Chełma. Do izby można też samemu zapukać - aby uzyskać informację na temat dostępnych terapii przeciwalkoholowych, bądź za darmo sprawdzić stan trzeźwości. Dyrektor Gocał zapewnia, że całkiem dużo osób, szczególnie przed podróżą samochodem, korzysta z tej możliwości.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Chełm izba wytrzeźwień
gość
elo
aleks
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (14 stycznia 2015 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ludzie racja, lepiej by było, gdyby pijanych wprowadzać od tyłu, przecież to nie chodzi nawet o samych uzależnionych, ale o innych ludzi! Chcielibyście, żeby Wasze dziecko codziennie idąc do szkoły i z niej wracając miało taki widok !?Taki obraz na pewno nie wpływa korzystnie na rozwój. Trochę rozwoju, oświaty, a nie takie zaściankowe myślenie, że pijak niech ma za swoje. Na pewno jemu jest to obojętne, gdyż uzależnienie jest niestety silniejsze. Rodziny osób uzależnionych wstydzą się często tego, do jakiego stanu doprowadzają się ich najbliżsi, czy mają za to ponosić odpowiedzialność i wystawiać się na kpinę i szyderstwo innych, gdy policja czy straż miejska wynosi z radiowozu takiego człowieka? Ponawiam, że szczególnie narażone są na takie szyderstwa osoby młode! Przemyślcie temat, zanim zaczniecie wystawiać negatywne komentarze...

Rozwiń
elo
elo (13 stycznia 2015 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pewnie też chce do teleekspresu

Rozwiń
aleks
aleks (13 stycznia 2015 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Radna mirzwa ma problem?

Rozwiń
anonim
anonim (12 stycznia 2015 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

najpierw niech pani radna zapyta sie córki czy łatwo sie wprowadza takich petentów do tego budynku a od tyłu to takiej mozliwości nie ma sa schody które moga sprawic nieraz problem

Rozwiń
miko
miko (12 stycznia 2015 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W mojej rodzinie jest osoba uzalezniona, nie mam na to wplywu kiedy trafi do takiego miejsca, a nie chcial bym zeby ktos z moich znajomych to widzial, bo nie jest to przyjemne dla mnie i mojej rodziny

miej pretensje do "uzależnionego"

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!