poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

Radni zamienią sterty papieru na tablety? Nie wszyscy chcą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2012, 12:57

Stos papierów, które prezentuje radny Longin Bożeński to materiały na sesje tylko z tego roku <br />
 (Ja
Stos papierów, które prezentuje radny Longin Bożeński to materiały na sesje tylko z tego roku
(Ja

Radny Longin Bożeński z Klubu PO podczas ostatniej sesji zaproponował, by radni materiały otrzymywali już nie w formie papierowej, ale cyfrowej. Uważa, że z własnej kieszeni powinni zapłacić za tablety, natomiast miasto finansowałoby jedynie koszty przesyłu materiałów.

Każdorazowo przed sesją radni otrzymują po kilkadziesiąt stron projektów uchwał, ich uzasadnień, czy różnego rodzaju sprawozdań i informacji. Na przykład przekazywane im kilka razy w roku sprawozdanie z wykonania budżetu liczy nawet do 200 stron. W skali całej rady składa się to dosłownie na górę papieru.

– Zamiast kopiować te materiały i zlecać ich dostarczanie strażnikom miejskim szybsze, łatwiejsze i tańsze byłoby przesyłanie ich drogą elektroniczną – mówi Bożeński. – Przy jednorazowym zakupie większej liczby tabletów można też liczyć na znaczący rabat. Myślę, że jednostkowy koszt nie przekroczyłby 100 zł.

Bodeńskiego między innymi poparł jego klubowy kolega radny Mariusz Kowalczuk.

– Ja staram się na bieżąco, po wykorzystaniu pozbywać się sesyjnych materiałów – mówi radny. – Tymczasem jeden z kolegów z ubiegłej kadencji wszystkie je zachowywał. W końcu tyle ich zgromadził, że musiał znieść je do piwnicy.

Zygmunt Gardziński, przewodniczący Rady Miasta Chełm przypomniał radnym, że i w ubiegłej kadencji z podobną inicjatywą występował ówczesny przewodniczący Waldemar Kuśmierz, jak i inni radni. Pomysł zatem nie jest nowy. Czy zdaniem przewodniczącego zasadny?

– W swoim czasie obliczyliśmy, że w skali roku koszt papieru i druku materiałów na sesje zamyka się nam w kwocie rzędu 3-4 tys. zł – mówi Gardziński. – Nie jest to dużo. A zatem nie tyle mamy tu do czynienia z problemem finansowym, co organizacyjnym. Na pewno przesyłanie materiałów drogą elektroniczną byłoby bardziej praktyczne.

Przewodniczący zdecydowanie wyklucza możliwość zakupu tabletów dla radnych przez miasto. Nie tylko ze względu na odbiór społeczny, ale i na to, że nie wszyscy obecni radni chcą korzystać z Internetu.

Dlatego też opowiada się za połowicznym rozwiązaniem. To, w jakiej formie mają otrzymywać materiały powinno zależeć od nich samych.

Poza zadeklarowanymi radnymi na elektronicznej liście adresowej mają się znaleźć także adresy biur naszych parlamentarzystów oraz wszystkich tych, którzy zwyczajowo są zapraszani na sesje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Bogdan
Gość
???
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Bogdan
Bogdan (24 czerwca 2012 o 01:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to wszystko jasne - ten pan bruździł w PiS jako człowiek PO (jego bray jest tam od dawna). Nic więc dziwnego, że PiS nie może się z niczym w Polsce przebić.
Rozwiń
Gość
Gość (20 maja 2012 o 23:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może przeznaczcie pieniądze na szczytniejszy cel...nie na to was nie stać pasożyty.
Rozwiń
???
??? (20 maja 2012 o 20:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
we łbach sie poprzewracało?
Rozwiń
rks
rks (18 maja 2012 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To już laptopy w d j. niewystarczaja?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!