niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Radny opluł dłużnika i zmuszał do zwrotu pieniędzy. Jest finał sprawy

Dodano: 11 czerwca 2017, 15:23

Chełmski radny Paweł Białas, na co dzień trener sztuk walki, był oskarżony o to, że grożąc wyrządzeniem krzywdy zmuszał Łukasza D. do zwrotu 100 zł wraz z samowolnie naliczonymi odsetkami, lżył go i dwukrotnie opluł. Sąd właśnie uznał szkodliwość tych czynów za znikomą i postępowanie umorzył.

Chełmski radny Paweł Białas
Chełmski radny Paweł Białas

Zgodnie z wersją oskarżonego, Łukasz D. najpierw zwrócił się do niego na Facebooku z pytaniem, czy pomoże mu w zbiórce nakrętek na rzecz chorej dziewczynki. Białas obiecał mu, że zaprzyjaźniony grafik wykona promujące akcję ulotki i plakaty. Za tę usługę Łukasz D. miał zapłacić pieniędzmi, jakie miał zebrać w swoim ówczesnym zakładzie pracy. Grafik nie otrzymał od niego jednak ani złotówki.

Niedługo po pierwszym kontakcie Łukasz D. ponownie zwrócił się do radnego, tym razem prywatnie, prosząc go o pożyczenie 200 zł. Białas pożyczył mu mniej – 100 zł. Później, nie mogąc odzyskać pieniędzy, opluł dłużnika. Pech chciał, że incydent zarejestrowała kamera monitoringu chełmskiego więzienia.

– Długo wierzyłem temu człowiekowi – mówi radny. – Przekazałem mu część gotowych ulotek i plakatów. Resztę porozlepialiśmy i rozdaliśmy z moimi zawodnikami. Uważałem, że wspólnie robimy coś dobrego. Niestety, bardzo się zawiodłem. Dłużnik nie zamierzał oddać ani prywatnego długu, ani pieniędzy, które miały trafić do grafika.

W końcu Białas zaczął wzywać dłużnika do uregulowania należności, uciekając się nawet do gróźb. Zapowiedział też, że każdy tydzień zwłoki będzie kosztował go kolejne 100 zł. Myślał, że w ten sposób go zdopinguje.

– Rzeczywiście zwlekałem z oddaniem długu – przyznał jeszcze w grudniu Łukasz D. – Gdyby Białas zachowywał się normalnie, na pewno byśmy tę sprawę załatwili. Ale on w SMS-ach zaczął grozić, że mnie połamie, zabije, że ucierpi moje dziecko, a dług sprzeda Czeczenom. W końcu napadł na mnie pod więzieniem i dwukrotnie mnie opluł. Nie mogłem tego puścić płazem. Poszedłem na policję.

W marcu tego roku Sąd Rejonowy w Chełmie skierował tę sprawę do mediatora sądowego. Strony wyraziły na to zgodę, ustaliły warunki i ostatecznie podpisały umowę mediacyjną. Sam Białas wyraził ubolewanie i skruchę oraz przeprosił pokrzywdzonego. Ten z kolei przeprosiny przyjął i oświadczył, że wycofa zarzuty postawione w akcie oskarżenia. W zamian domagał się zadośćuczynienia finansowego za poniesione straty fizyczne, psychiczne i moralne w kwocie 2 tys. zł. Oskarżony na ten warunek przystał, jak również zadeklarował, że pozostawi Łukasza D. w spokoju.

Już na rozprawie pokrzywdzony podtrzymał wniosek o umorzenie postępowania i potwierdził przyjęcie 2 tys. zł od Białasa. Sąd docenił to, że postępowanie mediacyjne zostało przypieczętowane umową. Zważył też, że mimo bezprawnych działań ze strony oskarżonego w celu odzyskania długu, pokrzywdzony nie przekazał mu żadnych kwot na poczet samowolnie naliczonych odsetek. Ponadto zachowanie oskarżonego ograniczające się do SMS-owych gróźb karalnych i opluciu pokrzywdzonego nie skutkowało powstaniem u niego jakichkolwiek obrażeń ciała, jak również nie odbiło się w sposób znaczący na jego psychice. Słowem oskarżony nie wyrządził mu żadnej trwałej szkody. Biorąc to wszystko pod uwagę sąd stanął na stanowisku, że Białas nie zasłużył na szczególne potępienie.

Czytaj więcej o: Chełm sąd
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
refleksyjnie....
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 czerwca 2017 o 22:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najważniejsze ze doszczeczko nie jest już anonimowy :) w końcu się wydało :) szkoda Radnego ale nikt inny do tej pory nie miał odwagi pokazać tego oszusta
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2017 o 00:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz gnojkowi nikt nie pożyczy. Co najwyżej wypłaci nawiązkę w miejscu bez kamer ;¥ Jak to się mawia... "Dobry zwyczaj, nie pożyczaj."
Rozwiń
refleksyjnie....
refleksyjnie.... (13 czerwca 2017 o 22:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....i właśnie dlatego nigdy od nikogo, jak i nikomu nie pożyczyłem żadnych pieniędzy! Taką funkcję spełniają banki ...
Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bandyta
Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda Radnego bo slyszałam dużo dobrego o tym człowieku.Pozdrawiam
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!