sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Raj dla letników nad Bugiem. Otwarcie już wkrótce

Dodano: 14 czerwca 2015, 13:14

Z założenia nowy zbiornik ma być rajem dla kajakarzy
Z założenia nowy zbiornik ma być rajem dla kajakarzy

Akwen urządzony pomiędzy Wolą Uhruską a Bytyniem będzie dostępny dla letników prawdopodobnie od 1 lipca – potrzebna jest jeszcze zgoda nadzoru budowlanego na użytkowanie.

Budowa zbiornika to element znacznie większego międzygminnego projektu, który obejmuje także zagospodarowanie 100- kilometrowego szlaku kajakowego na Bugu od Siedliszcza w gminie Wola Uhruska do Kuzawki w gminie Hanna.

– Zagospodarowanie tego szlaku to najważniejsza część naszego projektu – mówi Jan Łukasik, wójt gminy Wola Uhruska. – Co kilkanaście kilometrów kajakarze zastaną zadaszenia, pod którymi będą mogli odpocząć. Wzdłuż szlaku w najbardziej malowniczych miejscach stanie też kilka wież widokowych. Co kilka kilometrów w pobliżu dróg wojewódzkich wodniacy będą mieli do dyspozycji pomosty ułatwiające im cumowanie i wodowanie sprzętu. Będą tam też tablice informacyjne, m.in. z przydatnymi numerami telefonów.

Uczestnicy projektu pod nazwą „Dolina Bugu – Bezgraniczne Możliwości”, do których poza Wolą Uhruską należą także sąsiednie gminy Hanna, Hańsk, Urszulin, Włodawa, Wyryki oraz powiat włodawski, skorzystali z finansowego wsparcia Unii Europejskiej.

– Nasz zbiornik to efekt odpowiedniego zaadaptowania starorzecza Bugu – dodaje wójt Łukasik. – Właśnie trwa jego odbiór techniczny. Stworzyliśmy go do celów retencyjnych, ale też rekreacyjnych i wędkarskich. Sama budowa trwała zaledwie kilka miesięcy, za to przygotowania pochłonęły dwa lata.

Z założenia nowy zbiornik ma być rajem dla kajakarzy. Mają tam nabierać wodniackiego doświadczenia zanim odważą się wpłynąć na wody Bugu. Warto się do tego przygotować tym bardziej, że przygotowywany szlak kajakowy od Siedliszcza do Kuzawki ma już gotowe przedłużenie w kierunku Serpelic.

W ramach wspólnego projektu w Hańsku została już wyremontowana i zaadaptowana na wieżę widokową zabytkowa, kościelna wieża. Ciekawostką jest to, że zainstalowano tam lunetę. Powstanie tam także kładka umożliwiająca dotarcie do jeziora Dubeczno.

Z kolei w gminie Urszulin zostanie przedłużona o 400 m ścieżka rowerowa wokół jeziora Sumin, a w gminie Włodawa będzie można bezpiecznie dotrzeć ścieżką spacerową od zabytkowego klasztoru do zadaszenia nad tamtejszym starorzeczem. Poza Bugiem pomosty dla kajakarzy zostaną zainstalowane także w miejscowościach Dubeczno, Suchawa i Trześniki na rzekach Krzemiance i Włodawce.

Uczestnicy projektu pod nazwą „Dolina Bugu – Bezgraniczne Możliwości”, do których poza Wolą Uhruską należą także sąsiednie gminy Hanna, Hańsk, Urszulin, Włodawa, Wyryki oraz powiat włodawski, skorzystali z finansowego wsparcia Unii Europejskiej.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 czerwca 2015 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A to juz wójt Woli Uhruskiej po odwyk ?
Rozwiń
Gość
Gość (15 czerwca 2015 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ależ jest i o Kościele:http://www.dziennikwschodni.pl/lubelskie/n,1000163073,ksiadz-ktory-molestowal-dzieci-stracil-parafie-dyrektor-szkoly-zrezygnowala-z-pracy.html
Rozwiń
Gość
Gość (15 czerwca 2015 o 17:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...ciekawe ile na tym zarobili bo za darmo nikt nie robi! Ludzie ze swojego dają na różne sprawy, ale grosza z tego nie zobaczą... Rolnik musi być wykiwany co to by nie był za mocny i PO-matołom nie zaszkodził! Piszą gdzie używać życia, ale już o żadnym Kościele ani słowem! Tamm tylko komuniści będą czy i prawdziwi Polacy? A może dla nas zakaz wstępu?
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2015 o 15:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spoko ja się pisze na kajaki :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!