sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Rejowiec Fabryczny będzie współpracował z Norwegami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 marca 2011, 16:26
Autor: (bar)

– To jeden z nielicznych przykładów współdziałania samorządów z Polski i Norwegii – podkreśla Stanis
– To jeden z nielicznych przykładów współdziałania samorządów z Polski i Norwegii – podkreśla Stanis

Deklaracja współpracy między Rejowcem Fabrycznym a miejskością Ostre Toten w Norwegii już została podpisana, a pierwsze jej efekty będą znane za kilka miesięcy.

– To jeden z nielicznych przykładów współdziałania samorządów z Polski i Norwegii – podkreśla Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego.

– Gotowi jesteśmy wymieniać się naszymi doświadczeniami w zakresie działań proekologicznych, ochrony dziedzictwa kulturowego, pomocy społecznej i działań prozdrowotnych, a także oświaty, kultury, sportu i rekreacji.

Zdaniem burmistrza, jednym z norweskich rozwiązań, które można zastosować w Rejowcu, jest tzw. "Fizjoteka”. To prozdrowotny projekt adresowany do osób w wieku 18 lat i starszych.

W najbliższych tygodniach strony chcą uzgodnić szczegóły zaadaptowania norweskiego rozwiązania w Polsce. Ponadto w rachubę wchodzi wymiana grup młodzieżowych, ale też wizyty i rewizyty starszych mieszkańców obu miejscowości.

– Współpraca z norweskim miastem może nam także ułatwić dostęp do kolejnej transzy Norweskiego Mechanizmu Finansowego – dodaje Bodys. – Upatruję w tym dla nas dużej szansy.

Kontakty obu miast to skutek zaangażowania Rejowca Fabrycznego w ogólnopolskim projekcie pod nazwą "Budowanie potencjału instytucjonalnego samorządów dla lepszego dostarczania usług publicznych mieszkańcom, upowszechnianie stosowania dobrych praktyk i szkolenia pracowników administracji”.

Projekt był współfinansowany właśnie ze środków NMF oraz Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych.

Ponadto Rejowiec Fabryczny, jako laureat konkursu "Samorządowy Lider Zarządzania 2010”, miał prawo wydelegować swojego przedstawiciela do udziału w wyjeździe studyjnym do Norwegii.

W gronie samorządowców z Polski znalazła się Anna Szokaluk, kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta, którą szczególnie zainteresowały doświadczenia miasta Ostre Toten w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych mieszkańców.

Tym razem delegacja z Norwegii przyjechała do Rejowca Fabrycznego. Burmistrz Hans Seierstad oraz menadżer do spraw pomocy społecznej, ochrony zdrowia, sportu i kultury Arne Julsrud Berg odwiedzili między innymi tamtejszy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a także ośrodki wsparcia.

Obejrzeli również obiekty oświatowe i sportowe, w tym Sportowe Centrum Promocji Zdrowia, sfinansowane po części z dotacji rządu norweskiego.

Zagraniczni goście mieli też okazję zwiedzić zakład bednarski Zofii i Mariana Rzepeckich, chełmskie podziemia kredowe oraz Bazylikę pw. Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
hehe
tutest 484
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 kwietnia 2011 o 05:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chyba szalet
Rozwiń
hehe
hehe (1 kwietnia 2011 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
basen będzie na dworcu pkp
Rozwiń
tutest 484
tutest 484 (31 marca 2011 o 21:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a basen gdzie panie wladza w kampanii tyle mowiono i co
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!