niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Rejowiec Fabryczny: Nowe inwestycje w Starej Kotłowni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2011, 21:33

Tak, według projektu ma wyglądać po zakończeniu inwestycji Stara Kotłownia w Rejowcu (UM Rejowiec Fa
Tak, według projektu ma wyglądać po zakończeniu inwestycji Stara Kotłownia w Rejowcu (UM Rejowiec Fa

Zmieniła się technologia, dlatego tzw. Stara Kotłownia od siedmiu lat stała pusta. Teraz To się zmieni. Dzięki ponad 3 mln złotych, które do rejowca trafią z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Budynek będzie zrewitalizowany.

W dawnej kotłowni miejskiej będą się mieścić: biblioteka z czytelnią, sala zabaw dla dzieci, sala widowiskowo-kinowa oraz kawiarnia. Swoje miejsce znajdą tu także małe firmy, które rozpoczynają działalność. Gruntownie zmieni się również otoczenie obiektu, przy którym powstanie droga dojazdowa, parking i plac zabaw dla dzieci. Umowa o dofinansowaniu rewitalizacji kotłowni i zagospodarowaniu jej otoczenia ma być podpisana w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

– Przyznana nam kwota to 60 proc. planowanych kosztów inwestycji – mówi Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego. – Szacujemy, że rewitalizacja Starej Kotłowni pochłonie 5,3 mln zł, czyli tyle, ile wynoszą nasze roczne dochody własne. Brakujące 1,5 mln zł musimy wygospodarować sami.

Bodys przyznaje, że znalezienie takich środków nie będzie łatwe, bowiem w ostatnich czterech latach miasto zainwestowało niemałe pieniądze m.in. w kanalizację, budowę ulicy Jana Pawła II oraz modernizację placów i chodników na kilku osiedlach. Te wysiłki docenili nie tylko bezpośrednio zainteresowani, ale również eksperci, skoro w ramach ogólnopolskiego rankingu Rzeczypospolitej ulokowali Rejowiec Fabryczny na 12 miejscu wśród samorządów, które najbardziej efektywnie wykorzystują środki europejskie.

Gospodarze Rejowca Fabrycznego mają nadzieję, że samorząd województwa po rozstrzygnięciu przetargów na inne inwestycje z RPO, zwiększy przyznane już dofinansowanie nawet do 72 proc. Ich projekt nazwany Centrum Usług Społecznych "Stara Kotłownia” ma sprawić, że z czasem uporządkowany zostanie cały kwartał miasta wyznaczony nowym boiskiem "Orlika” i blokami osiedla "Wschód”. W środku właśnie znajduje się opuszczona Stara Kotłownia.

W dalszych planach i już za inne pieniądze planowana jest budowa zalewu oraz dwóch sezonowych basenów. Obrys zalewu już jest widoczny po rozpoczętej wycince drzew.

– Cieszę się, że moje osiedle nareszcie się ucywilizuje – mówi pani Joanna. – Do tej pory było to tylko bokowisko, a teren Starej Kotłowni miejscem spotkań miejscowej chuliganerii. Tymczasem burmistrz obiecuje nam zalew, park i baseny, a do tego przyjazną otwartą przestrzeń w na nowo zagospodarowanym budynku kotłowni. Trzymamy go za słowo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
tom
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tom
tom (1 sierpnia 2011 o 14:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rejowiec pisze się dużą literą
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!