niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Rejowiec Fabryczny: Nowe inwestycje w starej kotłowni. Już na wiosnę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 marca 2012, 15:50

Tak obecnie wygląda wnętrze dawnej kotłowni<br />
 (UM Rejowiec Fabryczny)
Tak obecnie wygląda wnętrze dawnej kotłowni
(UM Rejowiec Fabryczny)

Gospodarze Rejowca Fabrycznego od lat zabiegali o dofinansowanie projektu związanego z zaadaptowaniem dawnej kotłowni węglowej na osiedlu Wschód na Centrum Aktywności Społeczno-Gospodarczej "Stara Kotłownia”. W końcu ich wysiłki zostały uwieńczone sukcesem. Zdobyli na ten cel pieniądze i już ogłosili przetarg na wykonawstwo.

W "Starej Kotłowni” projektant przewidział lokale do prowadzenia działalności gospodarczej, salę widowiskowo-szkoleniową, pomieszczenia dla klubu fitness, kawiarnię z czytelnią prasy. Do nowych pomieszczeń przeniesiona będzie także miejska biblioteka.

Na urządzanym na nowo terenie sąsiadującym z boiskiem "Orlik” przewidziano ogrodzony plac zabaw, połączony z rozległym skwerem. Cała objęta inwestycją przestrzeń z parkingiem i drogą dojazdową będzie oświetlona. Wpisując się w krajobraz miasta ma poprawić jego wizerunek. Najbardziej zainteresowani, czyli mieszkańcy osiedla Wschód od początku byli za tym przedsięwzięciem, co potwierdzili w ramach przeprowadzonych przez burmistrza konsultacji społecznych.

– Zainteresowane przetargiem firmy mogą składać oferty już tylko do 15 marca, dokładnie do godziny 10.30 – mówi Anna Szokaluk z UM Rejowiec Fabryczny. – Ta, która wygra będzie musiała się ze wszystkim uporać do lipca 2013 r.

Ważną informacją dla wszystkich jest to, że projekt rewitalizacji dawnej kotłowni wraz z jej otoczeniem jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. 2007-2013. W rachubę wchodzi ponad 3 mln zł. Przyznana kwota to 60 proc. planowanych kosztów inwestycji.
. – Szacujemy, że rewitalizacja Starej Kotłowni pochłonie 5,3 mln zł, czyli tyle, ile wynoszą nasze roczne dochody własne – mówi Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego. – Brakujące 1,5 mln zł musimy wygospodarować sami.

Bodys przyznaje, że znalezienie takich środków nie będzie łatwe, bowiem w ostatnich czterech latach miasto zainwestowało niemałe pieniądze m.in. w kanalizację, budowę ulicy Jana Pawła II oraz modernizację placów i chodników na kilku osiedlach.

Te wysiłki docenili nie tylko bezpośrednio zainteresowani, ale również eksperci, skoro w ramach ogólnopolskiego rankingu Rzeczypospolitej ulokowali Rejowiec Fabryczny na 12 miejscu wśród samorządów, które najbardziej efektywnie wykorzystują środki europejskie.

W dalszych planach i już za inne pieniądze w sąsiedztwie "Starej Kotłowni” miastu marzy się jeszcze budowa zalewu oraz dwóch sezonowych basenów.

– Wierzę, że nasze osiedle, typowe blokowisko w końcu się ucywilizuje – mówi pan Jarosław. – Cieszę się też, że "stara ko-tłownia” będzie otwarta dla nas wszystkich, a nie jak do tej pory tylko dla chuliganów, którzy urządzili tam sobie melinę. Myślę, że prędzej, czy później doczekamy się też basenów.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
olek
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

olek
olek (8 marca 2012 o 23:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co to za miasto:p
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!