niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Rejowiec Fabryczny pozbywa się niebezpiecznych substancji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2012, 13:31
Autor: (bar)

W Rejowcu Fabrycznym na usunięcie czeka jeszcze ok. 74 tys. mkw, czyli blisko 830 ton eternitu (Maci
W Rejowcu Fabrycznym na usunięcie czeka jeszcze ok. 74 tys. mkw, czyli blisko 830 ton eternitu (Maci

W Rejowcu Fabrycznym na usunięcie czeka jeszcze ok. 74 tys. mkw, czyli blisko 830 ton eternitu. W tym roku ta wielkość ma się zmniejszyć o co najmniej 2,5 tys. mkw.

Wszystko to dzięki udziałowi miasta w koordynowanym przez Urząd Marszałkowski projekcie finansowanym ze środków Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy.

Z projektu wynika, że właściciele budynków pokrytych eternitem oraz zdjętych już niebezpiecznych materiałów i złożonych na pryzmach, nie będą płacić za ich utylizację. W obecnym naborze z oferty chcą skorzystać 23 rodziny, które też złożyły w Urzędzie Miasta stosowne wnioski.

– Dokumenty zostały sprawdzone pod względem formalnym i będą przekazane do Urzędu Marszałkowskiego – mówi Anna Szokaluk, kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego UM. – Ten sam urząd, jako lider projektu, wybierze firmę, która zajmie się wykonaniem usługi i będzie się z niej rozliczać.

Władze Rejowca Fabrycznego już od kilku lat pomagają mieszkańcom w usuwaniu szkodliwych substancji. Pieniądze na ten cel pochodziły do tej pory przeważnie z budżetu miasta i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Tymczasem Szwajcarzy na usuwanie zawierającego azbest eternitu z terenów Lubelszczyzny przeznaczyli około 15 mln franków, czyli ponad 40 mln zł.

Wdrożony dzięki temu wsparciu projekt ma być realizowany do 2016 r., a więc wystarczająco długo, aby w znacznym stopniu wyeliminować eternit z krajobrazu nie tylko Rejowca Fabrycznego, ale całej Lubelszczyzny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!