piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Rejowiec odzyskuje prawa miejskie

Dodano: 14 sierpnia 2016, 08:14

Od 1 stycznia 2017 r. Rejowiec będzie miastem. Tak stanowi opublikowane już rządowe rozporządzenie w sprawie nowych granic gmin i statusów miast

Awans Rejowca przewidywał już projekt rozporządzenia, ale władze gminy i jej mieszkańcy dmuchając na zimne woleli jednak poczekać, aż zapadnie ostateczna decyzja.

– Wierzyliśmy, że ta decyzja będzie dla nas pomyślna – mówi Ewa Markowska, sekretarz Urzędu Gminy Rejowiec. – Bardzo się cieszymy z awansu naszego ośrodka, tym bardziej, że bardzo o to zabiegaliśmy.

Radni z Rejowca z wnioskiem o nadanie stolicy gminy statusu miasta wystąpili w lutym. Podjęcie uchwały poprzedziły konsultacje z mieszkańcami. Uprawnionych do wyrażenia opinii było ponad 5,4 tys. osób. W Rejowcu, Rejowcu Kolonii i pozostałych 19 sołectwach ponad 90 proc. mieszkańców opowiedziało się za zmianą statusu Rejowca. Wniosek trafił najpierw do wojewody lubelskiego, który po pozytywnym zaopiniowaniu skierował go do Rady Ministrów.

– Nie zależało nam na splendorze – podkreśla Tadeusz Górski, wójt gminy Rejowiec. – Gmina ma się dobrze. Mamy pieniądze i stać nas na inwestycje. Było jednak wiele powodów, dla których zależy nam, aby Rejowiec stał się miastem. Między innymi chodzi o zagospodarowanie zdegradowanych terenów po cukrowni z niezwykle niebezpiecznymi odstojnikami. Jako miasto gotowi bylibyśmy ten teren odkupić i na swój sposób uporządkować. Problem w tym, że możliwości pozyskania środków na rewitalizację terenów poprzemysłowych mają jedynie gminy miejskie lub miejsko-wiejskie. Jako gmina wiejska nie mamy na to szans. Istotne jest i to, że subwencja oświatowa jest wyższa na dzieci z miast niż na te ze wsi.

Sekretarz Markowska przyznaje, że obecny Urząd Gminy nie przygotowuje się jeszcze do wymiany tablic, pieczątek i stron internetowych. – Przyjdzie na to czas bliżej 1 stycznia – mówi Markowska. – Na pewno na czas i z satysfakcją z tym się uporamy.

Rejowiec był już miastem. W 1547 r. Zygmunt I Stary nadał przywilej lokacyjny właścicielowi tamtejszych dóbr Mikołajowi Rejowi. Prawa miejskie Rejowcowi w ramach restrykcji po Powstaniu Styczniowym odebrał car Aleksander II w 1870 r. Siedzibą władz gminy już nie wiejskiej, ale miejsko-wiejskiej nadal będzie zabytkowy Pałac Ossolińskich. Wójt Górski ma nadzieję, że miastu będzie łatwiej niż gminie pozyskać pieniądze na remont elewacji budynku.

Czytaj więcej o: Rejowiec prawa miejskie
gość
x
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (16 sierpnia 2016 o 16:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nauczcie się odróżniać Rejowiec Fabryczny od Rejowca.Nie lepiej było umieścić do artykułu pomnik M. Reja czy Pałac Ossolińskich(Zalewskich)...? Podzielam zdanie przedmówcy.
Rozwiń
x
x (16 sierpnia 2016 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaki Rejowiec,  takie i zdjęcie  -taki i VIP
Rozwiń
Gość
Gość (16 sierpnia 2016 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na zdjęciu do artykułu wstawione jest zdjęcie ze stacji PKP w Rejowcu Fabrycznym (gmina miejska Rejowiec Fabryczny), artykuł dotyczy gminy wiejskiej Rejowiec.
Rozwiń
Gość
Gość (16 sierpnia 2016 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratuluję Władzom Rejowca odważnej decyzji i osiągniętego sukcesu. Brawo!!!
Rozwiń
gość
gość (15 sierpnia 2016 o 20:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie to miasto...?! W Rejowcu nie ma nic poza kupą dziadostwa. Urząd Gminy,Ośrodek zdrowia,GS,szkoła,piekarnia,Roltex,przedszkole,po cukrowni zgliszcza,drogi okropne,przemysłu zero a aspiracje i populistyczne hasła włodarza gminy sięgnęły zenitu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!