Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

30 kwietnia 2016 r.
13:06

Rejowiec walczy o swoich wychowanków. Dyrektor nie zgadza się z zarzutami minister edukacji

0 20 A A
Niepubliczny Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rejowcu
Niepubliczny Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rejowcu

Szefowie Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rejowcu nie zgadzają się z tezami wystąpienia minister edukacji w programie „Uwaga”. Ich zdaniem, pani minister mijała się z prawdą, kiedy przedstawiała sytuację w ośrodku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Minister zarzuciła nam nieprawidłowości niemal na wszelkich możliwych obszarach – oburza się Monika Tofil, dyrektor rejowieckiego NMOW. – W ostatnich tygodniach przeszliśmy wszelkie możliwe kontrole, w tym pod względem stanu sanitarnego czy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Na przykład zalecenia strażaków sprowadziły się do uwagi, że palacz w kotłowni wiesza fartuch służbowy w nieodpowiednim miejscu.

Tofil nie zgadza się też z zarzutami, że odmówiła kontrolerom wglądu w dokumenty i nie pozwoliła im spotkać się z wychowawcami i wychowankami.

– Wszystkie dokumenty zostały udostępnione – podkreśla dyrektor. – A jeśli chodzi o odmowę spotkania, to przedstawicielom kuratorium bardziej zależało na indywidualnych przesłuchaniach wybranych podopiecznych. To z kolei wymagało obecności psychologa oraz wystawionych przez kuratora upoważnień, których wizytujący nasz ośrodek nie mieli.

Kierownictwo ośrodka w Rejowcu, z którego po serii aktów przemocy minister edukacji poleciła przenieść dzieci do innych placówek, nie poddaje się. Po wprowadzeniu szeregu zmian gotowe jest na kuratoryjną weryfikację. Przebywa tam jeszcze 36 dzieci. Pozostałe trafiły już do innych MOW-ów (młodzieżowych ośrodków wychowawczych), bądź przebywają na tzw. niepowrotach, czyli ucieczkach.

Są i tacy wychowankowie, którzy pozałatwiali sobie zwolnienia lekarskie. W ten sposób protestują przeciwko przenoszeniu ich w inne miejsca w kraju. Tymczasem sądy wydają kolejne nakazy doprowadzeń dzieci przez policję do wyznaczonych im ośrodków.

– Staramy się rozmawiać z wychowankami i przekonywać ich, aby podporządkowywali się sądowym decyzjom i pozwolili nam samym przewieźć ich do innych placówek – dodaje Tofil. – Nie mogę dopuścić do sytuacji, w której nasi podopieczni byliby siłą zabierani z ośrodka przez mundurowych.

Dyrektor ze współpracownikami od początku zwracała uwagę, że sytuacja w ich placówce była oceniana bez odniesień do tego, co dzieje się w innych MOW-ach. Dlatego za pośrednictwem kancelarii prawnej zwróciła się do powiatowych komend policji, które mają na swoim terenie takie ośrodki, o informacje na temat zdarzeń z udziałem wychowanków.

Pierwsze dane spłynęły z ośrodka, który także podlega lubelskiemu kuratorium. Choć jest mniejszy od rejowieckiego, w ubiegłym roku odnotowano tam 151 ucieczek (w Rejowcu 82). Ponadto w 2015 roku w Rejowcu w związku z wychowankami policja interweniowała 71 razy, a w tym mniejszym takich interwencji było 127. Ale to właśnie tam nakazem sądowym ma być umieszczonych około 10 podopiecznych z Rejowca.

– Moja córka, zanim trafiła do Rejowca, tułała się po ośrodkach terapeutycznych. Sprawiała duże kłopoty wychowawcze. Teraz zmieniła swoje zachowanie na lepsze i zdecydowanie zaczęła się lepiej uczyć. Nie skazujmy tego ośrodka, ale tych, którzy dopuścili się czynów niegodnych – apeluje Katarzyna Jasicka, matka jednej z podopiecznych.

Czy NMOW w Rejowcu ma szansę przetrwać? – W tym ośrodku działy się straszne rzeczy – mówi Anna Ostrowska, rzecznik MEN. – Sytuacja wydawała się patowa i stąd decyzja pani minister o przeniesieniu dzieci do innych placówek. Minister obserwuje zainicjowany proces naprawczy. Podejmując decyzje będzie się opierała na ocenach i ustaleniach lubelskiego kuratorium.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kamil37 / 5 maja 2016 o 15:53

Pomożecie? :) : http://tiny.pl/grglh

Avatar
Gość / 5 maja 2016 o 14:06
Nie nie byłam leniem, i obecnie ktoś mnie docenia i pracuję normalnie, zgodnie ze swoimi umiejętnościami i sumieniem. Nie wyleciałam, tylko zwolniłam się! Mówiła Wam,że tak funkcjonować ośrodek nie może! Po tym wpisie widać arogancję władzy!!!!! władzy Ośrodka!!!!. Mimo wszystko życzę wszystkiego dobrego!!!!.
Avatar
Gość / 5 maja 2016 o 11:30
Skoro pracowałaś i już nie pracujesz to wyleciałaś za lenistwo i brak chęci oraz pomysłów do pracy z młodzieżą a za samo przyjście na dyżur i udawanie pracy to nawet minimalna krajowa się nie należy.
Avatar
Gość / 4 maja 2016 o 22:32
Od kiedy te 2,5 tys.?Pracowalam tam, zanim znalazłam inną pracę i jakoś nie widziałam takich pieniędzy.A działo się tam działo....
Avatar
Gość / 4 maja 2016 o 18:49
Czy ciągle nowy tydzień i spółka nie może przeżyć że w Rejowcu może coś działać i dawać pracę ludziom? Czy za bezradną i czystą złość wylaną po północy Futyma płaci premię?.... :).... Skoro MOW to taki interes...... to każdy z GOSCI od komentarzy przecież może brać się do roboty i zarabiać nawet po milionie miesięcznie..... aj... zapomniałam .... trzeba jeszcze pracować....... a to już jest nieaceptowalne!!!!!. I jeśli nie wiecie ile zarabiają wychowawcy to nie piszcie głupot. Bo jeśli dla kogoś 2.5tyś na rękę to minimalna krajowa...... to brak słów.
Czy ciągle nowy tydzień i spółka nie może przeżyć że w Rejowcu może coś działać i dawać pracę ludziom? Czy za bezradną i czystą złość wylaną po północy Futyma płaci premię?.... :).... Skoro MOW to taki interes...... to każdy z GOSCI od komentarzy przecież może brać się do roboty i zarabiać nawet po milionie miesięcznie..... aj... zapomniałam .... trzeba jeszcze pracować....... a to już jest nieaceptowalne!!!!!. I jeśli nie wiecie ile zarabiają wychowawcy to nie piszcie głupot. Bo jeśli dla kogoś 2.5tyś na rękę to minimalna krajowa...... to... rozwiń
Avatar
wiki / 2 maja 2016 o 00:51
Świeta racja.zabronić przekazywania w prywatne ręce.To tak samo jakby więzinie dać prywaciarzowi.Z drugiej strony to chory system żeby przeznaczać takie pieniądze na trudne dzieci 10 razy więcej niż na normalne.
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 00:44
Tu wchodzily w gre miliony dla wlascicieli a najniższa krajowa dla opiekunów.Pracujacych ludzi szkoda bo gdyby nie brak pracy napewno nikt by tam nie pracował.Pani minister nie powinna się ugiąć i powinna zamknąć należy zmienić ustawę i zabronić przekazywania tego rodzaju instytucji w prywatne ręce.Pani Tofil zarabiajac 50 tyś.Nie przebiera teraz e śrdomkach, ciekawe czy jak by zarabiają tyle co wychowawcy to też by walczyła.
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 00:31
Piszecie'że taka kasa na jedno dziecko,dostali za darmo szkołę w Rejowcu'a ostatnio ponoć wojt Dorohuska przekazal jednej z firm Tofilow szkołę w Brzeznie tam też chcieli zrobić poprawczak w jednym budynku z podstawową szkołą.dla takich pieniędzy robili wszystko.Nie wiem tylko czy warto poświęcać kariere rektora zalatwiona przez wuja dla poprawczaka.
Avatar
Gość / 1 maja 2016 o 19:57

Zlikwidują ośrodek w Rejowcu i zrobią miejsce dla uchodźców.

Nie ma takiej opcji!

Avatar
JJ / 1 maja 2016 o 18:51
Przecież w tym ośrodku żaden z wychowanków nie jest tam w nagrodę. Walczą o ten ośrodek ci, co na nim grubą kasę zarabiają i nie jest to Rejowiec
Avatar
kamil37 / 5 maja 2016 o 15:53

Pomożecie? :) : http://tiny.pl/grglh

Avatar
Gość / 5 maja 2016 o 14:06
Nie nie byłam leniem, i obecnie ktoś mnie docenia i pracuję normalnie, zgodnie ze swoimi umiejętnościami i sumieniem. Nie wyleciałam, tylko zwolniłam się! Mówiła Wam,że tak funkcjonować ośrodek nie może! Po tym wpisie widać arogancję władzy!!!!! władzy Ośrodka!!!!. Mimo wszystko życzę wszystkiego dobrego!!!!.
Avatar
Gość / 5 maja 2016 o 11:30
Skoro pracowałaś i już nie pracujesz to wyleciałaś za lenistwo i brak chęci oraz pomysłów do pracy z młodzieżą a za samo przyjście na dyżur i udawanie pracy to nawet minimalna krajowa się nie należy.
Avatar
Gość / 4 maja 2016 o 22:32
Od kiedy te 2,5 tys.?Pracowalam tam, zanim znalazłam inną pracę i jakoś nie widziałam takich pieniędzy.A działo się tam działo....
Avatar
Gość / 4 maja 2016 o 18:49
Czy ciągle nowy tydzień i spółka nie może przeżyć że w Rejowcu może coś działać i dawać pracę ludziom? Czy za bezradną i czystą złość wylaną po północy Futyma płaci premię?.... :).... Skoro MOW to taki interes...... to każdy z GOSCI od komentarzy przecież może brać się do roboty i zarabiać nawet po milionie miesięcznie..... aj... zapomniałam .... trzeba jeszcze pracować....... a to już jest nieaceptowalne!!!!!. I jeśli nie wiecie ile zarabiają wychowawcy to nie piszcie głupot. Bo jeśli dla kogoś 2.5tyś na rękę to minimalna krajowa...... to brak słów.
Czy ciągle nowy tydzień i spółka nie może przeżyć że w Rejowcu może coś działać i dawać pracę ludziom? Czy za bezradną i czystą złość wylaną po północy Futyma płaci premię?.... :).... Skoro MOW to taki interes...... to każdy z GOSCI od komentarzy przecież może brać się do roboty i zarabiać nawet po milionie miesięcznie..... aj... zapomniałam .... trzeba jeszcze pracować....... a to już jest nieaceptowalne!!!!!. I jeśli nie wiecie ile zarabiają wychowawcy to nie piszcie głupot. Bo jeśli dla kogoś 2.5tyś na rękę to minimalna krajowa...... to... rozwiń
Avatar
wiki / 2 maja 2016 o 00:51
Świeta racja.zabronić przekazywania w prywatne ręce.To tak samo jakby więzinie dać prywaciarzowi.Z drugiej strony to chory system żeby przeznaczać takie pieniądze na trudne dzieci 10 razy więcej niż na normalne.
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 00:44
Tu wchodzily w gre miliony dla wlascicieli a najniższa krajowa dla opiekunów.Pracujacych ludzi szkoda bo gdyby nie brak pracy napewno nikt by tam nie pracował.Pani minister nie powinna się ugiąć i powinna zamknąć należy zmienić ustawę i zabronić przekazywania tego rodzaju instytucji w prywatne ręce.Pani Tofil zarabiajac 50 tyś.Nie przebiera teraz e śrdomkach, ciekawe czy jak by zarabiają tyle co wychowawcy to też by walczyła.
Avatar
Gość / 2 maja 2016 o 00:31
Piszecie'że taka kasa na jedno dziecko,dostali za darmo szkołę w Rejowcu'a ostatnio ponoć wojt Dorohuska przekazal jednej z firm Tofilow szkołę w Brzeznie tam też chcieli zrobić poprawczak w jednym budynku z podstawową szkołą.dla takich pieniędzy robili wszystko.Nie wiem tylko czy warto poświęcać kariere rektora zalatwiona przez wuja dla poprawczaka.
Avatar
Gość / 1 maja 2016 o 19:57

Zlikwidują ośrodek w Rejowcu i zrobią miejsce dla uchodźców.

Nie ma takiej opcji!

Avatar
JJ / 1 maja 2016 o 18:51
Przecież w tym ośrodku żaden z wychowanków nie jest tam w nagrodę. Walczą o ten ośrodek ci, co na nim grubą kasę zarabiają i nie jest to Rejowiec
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 0 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 3

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 16

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 20

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 43

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!