środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Wójt przeprowadza się do pałacu

Dodano: 6 kwietnia 2016, 18:19

Urząd Gminy Rejowiec przygotowuje się już do przeprowadzki z obecnej siedziby do pałacu Ossolińskich. Znajdzie się tam także miejsce dla kilku jednostek podległych gminnemu samorządowi.

Jesteśmy już po przetargu na wyposażenie pomieszczeń – mówi Tadeusz Górski, wójt gminy Rejowiec. – Zgłosiło się do niego 10 firm z kraju. Zaskoczyła nas rozpiętość ofert. Najdroższa opiewała na 133 tys. zł, a najtańsza na… 45 tys. zł. Złożyła ją firma z Podkarpacia, która już dla nas pracuje. Mam nadzieję, że do gotowych pomieszczeń pałacowych przeprowadzimy się na przełomie kwietnia i maja.

Gmina stała się formalnym właścicielem klasycystycznego pałacu w ostatnim dniu 2014 r. Ostatnim jego gospodarzem był ośrodek doradztwa rolniczego, a dysponentem zarząd województwa. Akt notarialny stanowiący o nieodpłatnym przekazaniu pałacu gminie podpisali Sławomir Sosnowski, marszałek województwa i Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek. Ze strony gminy swój podpis złożył wójt Górski. Wcześniej przedsięwzięcie to zaakceptowali radni wojewódzcy.

W efekcie gmina wzbogaciła się o nieruchomość składającą się z pałacu, zabudowań gospodarczych oraz parku o powierzchni 7,2 ha. Na przekazaniu tego majątku gminie skorzystał także zarząd województwa, bo roczne utrzymanie nieruchomości kosztowało go około 85 tys. zł.
Szereg prac związanych z utrzymaniem i odpowiednim zaadaptowaniem pałacowych pomieszczeń gmina wykonała we własnym zakresie. W przypadku bardziej kosztownych inwestycji liczy na unijne wsparcie.

– Złożyliśmy wniosek na dofinansowanie zagospodarowania terenu wokół pałacu – dodaje Górski. – Między innymi uwzględniliśmy w nim konserwację parkowych drzew oraz usunięcie tych, których zdaniem fachowców nie da się już uratować. Wartość projektu to 2 mln zł.

Samorządowcy z gminy Rejowiec czekają też na nabór wniosków w ramach programu, który pozwoliłby im ubiegać się o pieniądze na remont elewacji samego pałacu i pozostałych budynków. Tak w przypadku tego projektu, jak i poprzedniego, ściśle współpracują z konserwatorem zabytków.

Wójt nie wyklucza, że w pałacu znajdzie się miejsce także na ekspozycję ilustrującą dzieje Rejowca, rodu Ossolińskich oraz samego zabytku.

Pałac w Rejowcu został wybudowany w drugiej ćwierci XIX w., po czym rozbudowany o skrzydła na przełomie XIX i XX w. Pełnił rolę rezydencji możnych rodów szlacheckich i arystokratycznych, a w ostatnim okresie, do 1944 r., należał do Budnych, przedstawicieli nowej burżuazji przemysłowej.

– Kiedy mówimy Rejowiec, widzimy też pałac, a kiedy pada hasło pałac, w tle pojawia się Rejowiec – tłumaczy wójt. – Ten pałac to nasze dziedzictwo, z którym identyfikuje się cała nasza społeczność.

Czytaj więcej o: zabytki Rejowiec Tadeusz Górski
gordon
Gość
Gość
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gordon
gordon (10 kwietnia 2016 o 18:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeszcze dwa, trzy lata i niszczałby pałac w oczach. Wtedy narzekalibyście czemu nikt się nie zajął tą nieruchomością. Piękną w dodatku. Ludzie zejdźcie na ziemię.

Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2016 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dużo robi...!!! Wyprzedał wszystko, co się dało!!!
Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2016 o 19:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

już raz wyprowadził gminę z powiatu krasnostawskiego, za to mieliśmy mieć taki dobrobyt, powiat chełmski miał tyle dróg wyremontować i co? lipa,Liceum zlikwidowane zorganizowany w to miejsce poprawczak, super reklama, bo wójt mógł się w telewizji pokazać twierdząc że to nie on wyraził na to zgodę, a kto?

Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2016 o 17:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się z pierwszą częścią wypowiedzi,a co do tych wiejskich buraków to chyba na wyrost poczułeś się mieszczuchem.Tylko ktoś krótkowzroczny być może nie widzi niczego.Dobrze,że są klakierzy i poddani,którzy popadają w samozachwyt i im podoba się wszystko.My mamy inne zdanie.
Rozwiń
maurycy
maurycy (7 kwietnia 2016 o 14:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jeszcze sie taki nie urodził co by ciemnocie wiejskiej dogodził, buraki mają to we krwi,ciągle narzekają.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!