wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Rekordowy budżet. Chełm będzie inwestować

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2013, 17:10
Autor: Paweł Puzio

Ponad 280 milionów złotych – na tyle opiewa przygotowany przez Ratusz przyszłoroczny budżet Chełma. Jest to najwyższy budżet w historii miasta

Projekt przyszłorocznego budżetu trafił już do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która przed zatwierdzeniem przez Radę Miasta powinna dokonać jego formalnej oceny. Przyszłoroczny budżet jest rekordowy zarówno pod względem dochodów jak i wydatków.

Z punktu widzenia mieszkańców najbardziej interesujące są zaplanowane na przyszły rok inwestycje. – W budżecie znalazło się kilkadziesiąt zadań, a mamy nadzieję, że w ciągu roku liczba ta jeszcze wzrośnie – mówi Agata Fisz, prezydent miasta Chełm.

Transgraniczne cudo

Jednym z najbardziej kosztownych przedsięwzięć będzie dokończenie budowy chełmskiej biblioteki. Na zadanie pod nazwą "Transgraniczne Centrum Edukacji Ekonomiczno-Społecznej” jest blisko 5,9 miliona złotych.

Dużo pieniędzy pochłoną głównie inwestycje drogowe. W przyszłym roku miasto chce przebudować rondo im. Romana Dmowskiego, wybudować nowe rondo turbinowe przy skrzyżowaniu ulicy Wojsławickiej z Al. I AWP wraz z budową odcinka ul. Partyzantów. Rozpoczną się pracę na kolejnym odcinku tzw. korytarza staromiejskiego – na ul. 11 Listopada oraz przy modernizacji ulicy Metalowej i kontynuacji budowy kanalizacji burzowej w ul. Majdan. Tylko te cztery zadania mogą kosztować miasto około 7,5 miliona złotych

W najważniejszym dla miasta dokumencie wpisano również inne przedsięwzięcia dotyczące modernizacji istniejących już obiektów. Blisko 5.5 miliona złotych ze środków miasta pochłonąć może termomodernizacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8. Prowadzone będą również prace przy modernizacji Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie, budynku komunalnego przy ul. Obłońskiej 14, adaptacji części budynku ZSO nr 3 na potrzeby przedszkola.

Drogie ścieki i rury

Zdecydowanie największym i najbardziej kosztownym przedsięwzięciem o wartości około 100 milionów złotych jest realizowana od tego roku modernizacja oczyszczalni ścieków i budowa nowych sieci wodno-kanalizacyjnych. Kolejne prace przy wymianie i budowie nowych sieci cieplnych prowadzić będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

W 2014 roku spodziewać się możemy także rozpoczęcia budowy kolejnego bloku TBS na powstającym osiedlu przy ul. Synów Pułku oraz dokończenia obecnie stawianego tam 32 rodzinnego budynku. Ale przyszły rok to przede wszystkim rozpoczęcie prac budowlanych przy sztandarowej chełmskiej inwestycji – Centrum Sportów Wodnych przy skrzyżowaniu ulic Trubakowskiej i Lubelskiej.

Teraz o projekcie budżetu Chełma na przyszły rok wypowiadać się będą rady osiedli. Głosowanie nad ewentualnym przyjęciem dokumentu przez Radę Miasta odbędzie się zapewne w połowie grudnia.

Wydatki z miejskiej kasy

Największą część budżetu pochłoną koszty związane z oświatą, wychowaniem oraz edukacyjną opieką wychowawczą – ponad 140 milionów złotych, (49,72 proc. wydatków budżetowych).
Pomoc społeczna – 35 mln z ł (12,6 proc.)
Transport i łączność - 21 mln zł (około 7,5 proc.),
Administrację publiczną, gospodarkę komunalna, ochronę środowiska - 19 milionów (około 7 proc.)
Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego - 13,5 mln zł (około 5 proc.)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Zmienmycos
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 grudnia 2013 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mieszkalem 25 w okolicach Sanoka, myslalem wtedy, ze gorszego miasta nie ma w calej Polsce dopoki nie trafilem do Chelma. 

Jak się nie podoba to wracaj w okolice Sanoka............

Rozwiń
Gość
Gość (3 grudnia 2013 o 04:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mieszkalem 25 w okolicach Sanoka, myslalem wtedy, ze gorszego miasta nie ma w calej Polsce dopoki nie trafilem do Chelma. 

Rozwiń
Zmienmycos
Zmienmycos (28 listopada 2013 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Te pieniądze nie spadły z nieba, nie wzieły się znikąd. Pochodzą z gigantycznych podatków nakładanych przez socjalistyczne państwo. Ludzie, otwórzcie w końcu oczy i zobaczcie w jakim kraju żyjecie. Takie ogromne kwoty... a więkoszość młodych ludzi nie widzi tutaj swojej przyszłości, tylko wyjeżdźa za granice bo aparat biurokratyczno urzędniczy przeżera te pieniądze. Oczywyście część z nich zostanie rozkradzionych. Niech w końcu odczepią się od naszych portfeli i pozwolą decydować o naszym losie. Bogate państwo to bogaty obywatel, a nie dziurawe drogi robione za wspólne pieniądze, po których jeździmy samochodami na paliwo, w którym 1/4 ceny to jej rzeczywisty koszt, a reszta to podatki. W imieniu ludzi młodych, popierajcie i głosujcie Kongres Nowej Prawicy.

Rozwiń
Buzal...
Buzal... (25 listopada 2013 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

POstkomuna zrobi wszystko co by tylko nie dac ludziom w potszebie. Scieki nie sa takie drogie jak napisali i klamia w zywe oczy. Na zasilki daja 35 a maja 280 miljonow. Reszte roskradna i dadza zarobic znajomkom. Ludzie w potrzebie bo roboty dla mlodych zadnej. a zeby jakas fabryke zrobic i dac prace dla kazdego co tylko chce, to juz chyba Tusk nie dal przyzwolenia.

Rozwiń
yy
yy (25 listopada 2013 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kiełbaska wyborcza.

i to jaka ,,smaczna"

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!