piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Remont XIX wiecznej kamienicy: Odnowią elewację, wymienią okna i drzwi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2012, 18:33

Po remoncie kamienica ma się lepiej komponować z wcześniej zadbanym otoczeniem. ( Jacek Barczyński)
Po remoncie kamienica ma się lepiej komponować z wcześniej zadbanym otoczeniem. ( Jacek Barczyński)

Rozpoczyna się remont jednej z najładniejszych kamienic w centrum miasta.

Do tej pory pochodząca z końca XIX wieku kamienica zajmująca róg ulic Reformackiej i Podwalnej wręcz odstraszała swoim wyglądem. Zniszczona elewacja, sypiacie się tynki i rozpadająca się stolarka drzwiowa i okienna sprawiały fatalne wrażenie.

Wszystko to rażąco kontrastowało ze znajdującym się po sąsiedzku starannie wyremontowanym kościołem pw. św. Andrzeja oraz zadbanym i ukwieconym skwerkiem z zabytkową figurą najświętszej Marii Panny Immaculaty. Budynek od lat prosił się o gruntowną modernizację.

– Na remont dostaliśmy 200 tys. zł, co powinno wystarczyć na sfinansowanie najbardziej pilnych prac – mówi Józef Kendzierawski dyrektor Wydziału Infrastruktury Komunalnej UM. – Liczę na to, że z czasem pieniędzy będzie więcej.

Prace remontowe obejmują między innymi wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, malowanie dachu, wymianę rynien, ułożenie opaski odwadniającej oraz prace wewnątrz budynku. Największy zakres robót dotyczy odnowienia elewacji, która ma odzyskać swój pierwotny blask.

– W centrum miasta są jeszcze inne kamienice wymagające remontu, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim technicznych – przyznaje Agata Fisz, prezydent Chełma.

– Większość z nich należy do prywatnych właścicieli, a my możemy remontować jedynie obiekty stanowiące własność miasta. Uważam, że odnowiona kamienica przy Reformackiej 6 wraz z wcześniej odrestaurowaną na nasz koszt zabytkową figurą i skwerem odmienią wizerunek tamtej części śródmieścia.

W bezpośrednim sąsiedztwie swoją kamienicę przy ul. Lubelskiej 59 remontuje i rozbudowuje także znany chełmski przedsiębiorca Jacek Kozak. W nowych wnętrzach między innymi ma się znaleźć przestrzeń dla luksusowego klubu SPA.

Pomimo wieloletniego zaniedbania, kamienica przy Reformackiej 6 wciąż uchodziła za jedną z najpiękniejszych w mieście. Wbudowana w 1880 roku i rozbudowana siedem lat później ma ciekawą historię. Tutaj mieścił się m.in. carski urząd skarbowy, a następnie przez pewien okres Chełmska Szkoła Techniczna, którą po utworzeniu Guberni Chełmskiej przeniesiono z budynku przy ul. Pocztowej zajętego na rzecz Kasy Gubernialnej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!