sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

Remont zabytkowego kościoła w Wojsławicach dzięki unijnym funduszom

  Edytuj ten wpis

Zakończył się pierwszy etap remontu zabytkowego kościoła w Wojsławicach (UM Wojsławice)
Zakończył się pierwszy etap remontu zabytkowego kościoła w Wojsławicach (UM Wojsławice)

Zakończył się pierwszy etap remontu zabytkowego kościoła w Wojsławicach. Dzięki temu XVII-wieczna świątynia wraca do dawanej formy. Wszystko dzięki unijnym funduszom.

Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Wojsławicach ma za sobą bardzo intensywny rok. Kompleksowy remont był możliwy dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Bez dotacji, zbieranie funduszy na remont trwałoby kilkanaście lat. Parafia otrzymała pomoc z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich "Odnowa i rozwój i wsi”. Dotacja wynosi blisko 440 tys. zł. Kolejne 160 tys. zł to środki własne. Za te pieniądze wykonano kompleksowy remont kościoła.

– Ukończono m. in. izolację ścian fundamentowych, remont rynien i rur spustowych oraz części dachu – mówi ks. Zbigniew Kasprzak, proboszcz parafii. – Wymieniono również stropy, instalację odgromową oraz drzwi wejściowe do zakrystii.

Remont obejmował także odnowienie drzwi frontowych i bocznych do kościoła. Powstały również nowe schody do zakrystii i wejścia bocznego. Przy wejściu do świątyni ułożono chodnik.

– Zadanie zostało zakończone i rozliczone. Został spłacony kredyt i na dzień dzisiejszy parafia nie ma żadnych długów ani zobowiązań – dodaje proboszcz.

Równocześnie udało się wykonać kanalizację deszczową wokół kościoła. Powstała również dokumentacja z badań archeologiczno – konserwatorskich, obejmujących kościół i pobliski cmentarz z reliktami architektonicznymi. Wartość tego projektu to 69 tys. zł, z czego 11 tys. wyniosła dotacja ze Starostwa Powiatowego w Chełmie.

To nie koniec prac w parafii. Na miejscu trwa już trzeci etap remontu. To konserwacja i wymiana tynków na elewacji frontowej kościoła. Prace poprzedziły badania na obecność polichromii. W planie jest jeszcze remont wnętrza świątyni, dzwonnicy i ogrodzenia.

Kościół w Wojsławicach wybudowano w latach 1595-1608. Świątynia była kilkakrotnie niszczona przez pożary. Sąsiadująca z kościołem murowana dzwonnica pochodzi z I poł. XVIII w.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!