niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Rowerowa autostrada połączy województwa wschodniej Polski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 września 2010, 14:00

Tego jeszcze nie było. Wzdłuż wschodnich województw naszego kraju powstanie imponująca trasa rowerowa już teraz nazywana przez niektórych autostradą. Będzie liczyła ponad 1,4 tys. km, z czego znaczna część poprowadzi przez Lubelszczyznę.

Rowerowy trakt połączy województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Szczegółowy przebieg magistrali nie jest jeszcze znany, jednak wiadomo, że na Lubelszczyźnie trasa będzie przecinać Józefów, Krasnystaw, Chełm, Włodawę i Terespol.

W ramach przedsięwzięcia powstanie nie tylko trasa rowerowa łącząca kluczowe z punktu widzenia ruchu rowerowego miejsca (m.in.: dworce kolejowe i autobusowe, parkingi, atrakcje turystyczne, krajobrazowe oraz kulturowe), ale także towarzysząca jej infrastruktura, czyli m.in. stojaki na rowery oraz wiaty postojowe i widokowe.

Zrealizowanie tego olbrzymiego przedsięwzięcia pochłonie tylko w skali naszego województwa około 11,5 mln euro. Część z tych pieniędzy dołożą samorządy, przez które wiódł będzie rowerowy trakt.

– Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretnych kwotach – mówi Dariusz Turzyniecki, zastępca burmistrza Krasnegostawu. – Wiadomo jednak, że gros potrzebnych pieniędzy będzie pochodzić ze środków unijnych i budżetu państwa. Samorządy dorzucą zaledwie 5 procent kwoty.

Również ze względu na stosunkowo niski udział finansowy samorządów w tym projekcie, gospodarze miast, gmin i powiatów nie ukrywają, że trasa rowerowa jest dla nich atrakcyjną inwestycją.

– Przede wszystkim stwarza szansę na dynamiczny rozwój turystyki w naszym regionie. W tym kontekście, to może być takie nasze "okno na świat” – mówi Turzyniecki. – Proszę sobie wyobrazić sytuację, że rowerzysta wsiadając na rower np. na Mazurach może przyjechać do Krasnegostawu nie martwiąc się, że na trasie będzie musiał korzystać z polnych dróg, czy ruchliwej dwupasmówki. Komfort jazdy to jedno. A do tego trasa będzie poprowadzona w taki sposób, aby rowerowi turyści mogli po drodze "zaliczyć” ciekawe architektonicznie i krajobrazowo miejsca.

Miłośnicy dwóch kółek już nie mogą się doczekać takiej możliwości. – Bez roweru nie wyobrażam sobie życia – mówi pan Tomasz z Krasnegostawu. – Niestety na razie ze ścieżkami i trasami rowerowymi nie jest u nas rewelacyjnie. Myślę, że budowa takiej trasy z prawdziwego zdarzenia, to świetny pomysł. I dla tych, którzy stawiają na krótkie dystanse, i tych, którym marzą się długie, ale i bezpieczne wycieczki na dwóch kółkach.

Jutro, w starostwie powiatowym w Krasnymstawie spotkają się przedstawiciele miasta, powiatu, gmin i firmy odpowiedzialnej za część projektową przedsięwzięcia. Także jutro o przebiegu trasy będą radzić chełmscy samorzadowcy. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele miasta, gminy Ruda-Huta, gminy Chełm oraz starostwa. Być może już po tych spotkaniach dowiemy się, którędy konkretnie poprowadzi trasa rowerowa. O szczegółach ustaleń będziemy informować na bieżąco.

Rowerowa magistrala w liczbach

Trasa rowerowa na całej swojej długości będzie liczyła około 1420 km. Przetnie 41 powiatów i 148 gmin. Budowa magistrali, to koszt około 50 milionów euro. Na odcinek "Lubelski” Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przeznaczy kwotę 9 799 814 euro, budżet państwa dotację celową w wysokości 1 152 919 euro natomiast samorządy biorące udział w projekcie wniosą wkład własny w kwocie 576 459 euro.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
cris
mmmm
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 września 2010 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Można legitymować się kilkoma fakultetami, ale nie mieć nic wspólnego z kulturą, inteligencją, szacunkiem do drugiego człowieka. Niejednokrotnie są to ludzie, którzy znacznie więcej wspólnego mają z chamstwem, pychą i zarozumialstwem. Nie uogólniam-znam wielu wspaniałych i wykształconych ludzi,którzy nie kupowali swoich dyplomów i tytułów naukowych. Zdobyli je wykazując się swoją wiedzą,solidną pracą, uporem i determinacją w dązeniu do celu.
Rozwiń
cris
cris (23 września 2010 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja uważam że ludzie którzy rzadzą polską to banda złodziei i bezmozgów nieważne jaki mają fakultet bo to można zawsze kupić za grosze i to tyczy się też władz samorządowych i urzędasów mają się za kogoś traktują ludzi jak zło konieczne wszystko to powiazania przestępcze i korupcja też w urzędzie pracy.
Rozwiń
mmmm
mmmm (23 września 2010 o 07:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' date='22 wrzesień 2010 - 20:42 ' timestamp='1285180934' post='351342']
Do mmm-Pomyślałem i nadal twierdzę że Terespol jest w woj.Mazowieckim.Jeśli nie wierzysz to sprawdz.
[/quote]
Rzeczywiście. Mazowieckie. Ale do Lublina mają bliżej niż do wawy
Rozwiń
Gość
Gość (22 września 2010 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do mmm-Pomyślałem i nadal twierdzę że Terespol jest w woj.Mazowieckim.Jeśli nie wierzysz to sprawdz.
Rozwiń
DARAYAVAHUSLBN
DARAYAVAHUSLBN (22 września 2010 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BŁAGAM LUBELSKIE I INNE WŁADZE ! TYLKO NIE KOSTKA ! ŚCIEŻKA Z KOSTKI W EXPRESOWYM TĘPIE PORASTA TRAWĄ ! BO ZBUDOWAĆ MOŻNA ALE KTO PÓŹNIEJ O TO WSZYSTKO BĘDZIE DBAĆ ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!