czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Rowerowa autostrada Polski Wschodniej. Na rowerze do kopalni kredy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2015, 12:45

Już niedługo Chełm przetnie rowerowa autostrada Polski Wschodniej. Pojawiła się szansa, że równolegle powstanie też jej odnoga prowadząca do kopalni kredy koło Chełma.

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Elżbieta Pendrak, prezes chełmskiego Stowarzyszenia Lokalna Akcja na Rzecz Środowiska Ziemi Chełmskiej.

– Cieszę się, że ta idea zyskuje coraz więcej zwolenników – mówi Pendrak. – W tej sprawie spotkałam się z dużą życzliwością ze strony leśników, Cemexu, do którego należy kopalnia, oraz działaczy miejscowych stowarzyszeń rowerowych.

Panie Elżbiecie udało się także pozyskać do współpracy kilku chełmskich radnych. Efektem były pierwsze interpelacje w sprawie planowanej ścieżki.

– Chodziło nam o wywołanie tematu przed planowanym spotkaniem z gospodarzami miasta – mówi Pendrak. – Intensywnie przygotowujemy się do tego spotkania, aby przedstawić jak najwięcej szczegółów oraz argumentów przemawiających za urządzeniem rowerowej trasy do kopalni.

Panią Elżbietę między innymi wspiera także Janusz Holuk z chełmskiego oddziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

– Leśnicy nie mają nic przeciwko wytyczeniu w Borku tras rowerowych – mówi Holuk. – Tym bardziej że nasza inicjatywa okazała się zbieżna z ich planami. Dlatego gotowi są włączyć się do tego przedsięwzięcia. Podobnie zareagowali też pracownicy Cemexu. Ci zadeklarowali już, że na skraju kopalni wybudują dwie wieże widokowe.

– Chętnie włączymy się do tego przedsięwzięcia także w wymiarze finansowym – zapewnia Izabela Rokicka z Fundacji Cemex. – Ale nastąpi to dopiero wtedy, kiedy idea urządzenia ścieżki nabierze realnych kształtów przypieczętowanych formalną dokumentacją.

Elżbieta Pendrak podkreśla, że wytyczenie i urządzenie nowej ścieżki nie będzie wymagało dużych pieniędzy. Te będą potrzebne przede wszystkim na oznakowanie rowerowej trasy wytyczonej w dużej mierze drogami gruntowymi.

Kolejnym pomysłem Lokalnej Akcji na Rzecz Środowiska jest wytyczenie trasy rowerowej od ul. Wojsławickiej ulicami 3 Maja, 15 Sierpnia, Nadtorową i Majdan do Kumowej Doliny. W ten sposób połączone zostałyby dwa leśne kompleksy. Dla chełmskich rowerzystów i ich gości podróż z jednego do drugiego na pewno byłoby nie lada atrakcją.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Chełm rowery
mikolaj rej
pablo
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mikolaj rej
mikolaj rej (10 kwietnia 2015 o 07:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ścieżek jest pełno, lecz mało rowerzystów, po ścieżkach jeździ się tylko pół roku, a po chodnikach cały rok sie chodzi, i ponad 60 lat nie ma chodnika na początku ulicy Reja w Chełmie na długości 200 metrów ! Czy ta pani nie ma cichej spółki z producentami kostki brukowej? To poproszę o lobbing na rzecz tego chodnika
Rozwiń
pablo
pablo (9 kwietnia 2015 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

oby ta autostrada nie była z kostki brukowej....

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!