czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Ryszard Kapuściński będzie patronem GOK w Pawłowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 maja 2012, 14:39

W uroczystości odsłonięcia upamiętniającej związki Mistrza z Pawłowem wzięła udział jego żona Alicja
W uroczystości odsłonięcia upamiętniającej związki Mistrza z Pawłowem wzięła udział jego żona Alicja

GOK w Pawłowie otrzyma imię Ryszarda Kapuścińskiego. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce nosząca imię wielkiego pisarza.

Uroczysta sesja Rady Gminy Rejowiec Fabryczny, podczas której podjęta będzie uchwała w tej sprawie została zwołana na piątek. Nadanie imienia GOK w Pawłowie będzie najważniejszym punktem dwudniowego, V Zlotu Miłośników Twórczości Ryszarda Kapuścińskiego – "Kapumaniacy”. Impreza zaczyna się w czwartek.

Dlaczego w Pawłowie? – To tutaj przed wojną 7-letni wówczas Rysio spędzał z matkę wakacje u swojego wujka Józefa Edwarda Bobka, który pracował w Urzędzie Gminy Pawłów – mówi Tadeusz Boniecki, pomysłodawca i organizator zjazdów Kapumaniaków. – Stąd też rozpoczęła się wędrówka pisarza po świecie, bo w Pawłowie zastał go wybuch wojny. Stąd uciekał do rodzinnego Pińska. Wędrówka w tłumie przerażonych uchodźców i widok zniszczeń były końcem jego spokojnego dzieciństwa.

Do tej pory Pawłów znany był przede wszystkim z garncarstwa i bednarstwa. Od kilku lat ta osada zaczyna być dostrzegana także na literackiej mapie kraju. A wszystko to dzięki Ryszardowi Kapuścińskiemu i jego piewcy, Bonieckiemu. Udało mu się namówić gospodarzy gminy do organizowania zlotów miłośników twórczości mistrza. – Mieszkańcy naszej osady mogą być dumni, że ma ona związki z tak wybitnym pisarzem – mówi Andrzej Kosz, kierownik GOK. – Staramy się je kultywować, aby twórczością tego wielkiego mistrza słowa zainteresować jak najwięcej osób, w tym dzieci i młodzież.

Na co dzień o związkach Kapuścińskiego z Pawłowem przypomina tablica pamiątkowa odsłonięta podczas III Zlotu Kapumaniaków na budynku GOK. Już od piątku na szyldzie Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie pojawi się dopisek, że jest to placówka imienia Ryszarda Kapuścińskiego.

Rozpoczynający się w czwartek Zlot Kapumaniaków o godzinie 10 zainauguruje konkurs "Życie i twórczość Ryszarda Kapuścińskiego”. O godzinie 12 Jolanta Olszewska z Teatru Dramatycznego w Warszawie przedstawi monodram według książki "Cesarz”. Z kolei o 17, już nie w Pawłowie, ale Chełmskiej Bibliotece Publicznej organizatorzy przewidzieli promocję książki Marka Millera "Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller ”.

Drugiego dnia zlotu Miller, reprezentujący Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego, a wraz z nim Mirosław Ikonowicz z PAP, Beata Hyży-Czołpińska z TVP Białystok, Czesława Borowik z Polskiego Radia Lublin poprowadzą warsztaty reportażu. Uroczyste odsłonięcie tablicy GOK już z imieniem i nazwiskiem patrona wyznaczono na godz. 12.

Poza znanymi dziennikarzami, uczestnicy zlotu będą mieli okazję spotkać się także z Alicją Kapuścińską wraz z córką Rene Meisner. Przyjazd do Pawłowa zapowiedział także przyjaciel rodziny Kapuścińskich Marek Kusiła z Instytutu Polskiego w Toronto.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kaj
fresh
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kaj
kaj (23 maja 2012 o 23:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='fresh' timestamp='1337804357' post='633047']
a ksiedza zaprosili?
[/quote]
Nie, oficera prowadzącego.
Rozwiń
fresh
fresh (23 maja 2012 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ksiedza zaprosili?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!