piątek, 19 stycznia 2018 r.

Chełm

Rzeka w końcu nie będzie szkodzić ludziom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 września 2009, 18:46

Do niedawna, zaniedbana Uherka niemal stała w miejscu. Za to po większych opadach występowała z brzegów i zalewała okoliczne posesje i ogrody działkowe. Nareszcie została pogłębiona i oczyszczona z chaszczy.

O zajęcie się Uherką upomnieli się sami mieszkańcy.

– Postanowiliśmy, że najwyższa pora się tym zająć – mówi Agata Fisz, prezydent miasta. – Chodziło nam także o usprawnienie kanalizacji burzowej, odprowadzającej wodę właśnie do Uherki.

Oczyszczeniem burzówki z nanoszonych przez wodę zanieczyszczeń zajęło się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Z kolei pogłębienie koryta rzeki wziął na siebie Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.

– WZMiUW wykosił brzegi Uherki oraz oczyścił wybrane odcinki koryta – mówi Henryk Gołębiowski, dyrektor Wydziału Infrastruktury UM. – Ciężkim sprzętem, pogłębił najbardziej zamulony fragment rzeki pomiędzy kolejowym wiaduktem i stacją Chełm Miasto.

Dzięki pogłębieniu ponadkilometrowego odcinka, już pierwszego dnia poziom wody zaczął się obniżać. Kolejny plus, jest taki, że martwa dotychczas rzeka ruszyła w końcu z miejsca.

Ale to nie rozwiązuje wszystkich problemów. Na to, że miasto zajmie się kolejnymi odcinkami Uherki liczą mieszkańcy ul. Metalowej. W czasie czerwcowej nawałnicy rzeka zatrzymała się na tamtejszym przepuście i rozlała szeroko na łąkach.

– Ten przepust został zrobiony w czasach, kiedy jeździły tam nie samochody, tylko furmanki – mówi Lech Wasiuk, który po sąsiedzku ma swoje pola, stawy i szklarnie. – Teraz pod ciężarem coraz większej liczby przejeżdżających samochodów nasz most zapada się w torfowe podłoże i staje się coraz mniej drożny.

Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, jeszcze czeka na zleconą ekspertyzę techniczną mostu.

– Dalsze nasze postępowanie będzie zależało od ustaleń ekspertów – mówi dyrektor. – Jeśli się okaże, że zachodzi potrzeba gruntownego remontu, bądź budowy nowego mostu, wystąpimy do prezydenta o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie pieniędzy na ten cel.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zXC
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zXC
zXC (8 września 2009 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nazywanie Uherki rzeką to niemal nadużycie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!