środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

Sąd pyta sąd o pielęgniarki

  Edytuj ten wpis
Autor: Bożena Czyż

Wydział Pracy Sądu Rejonowego w Chełmie zawiesił wczoraj wydanie orzeczenia w sprawie Elżbiety Bednarczyk, która skarżyła miejscowy SP ZOZ o niewypłacenie 203 zł podwyżki. Sędzia Artur Rycak postanowił rozstrzygnąć wątpliwości przy udziale Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawa dotyczy nałożonego ustawą na pracodawców obowiązeku wypłacenia 203 zł podwyżki pracownikom samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej. Zdaniem sądu ustawa ta narusza przepisy konstytucji, m.in. o demokratycznym państwie prawa i zasadach praworządności. Tego właśnie dotyczą dwa pytania skierowane do sędziów trybunału.
Sędzia A. Rycak twierdzi, że dodatkowo ustawodawca naruszył wiele zasad prawnych. Jego zdaniem narzucił pracodawcom wypłacanie pieniędzy z pominięciem określonych w prawie o ustroju gospodarczym negocjacji między nimi a związkami zawodowymi, a więc wkroczył w kompetencje stron. Nie dostosował się do obowiązującej zasady „przyzwoitej legislacji”, co zaowocowało wydawaniem w kraju różnych orzeczeń w tej samej sprawie.
Pytania zadane przez chełmski sąd powinny trafić do Trybunału Konstytucyjnego w ciągu trzech tygodni. Trybunał może je przyjąć do rozpatrzenia lub nie i nie ma na to obligatoryjnego terminu. Dla krajowych sądów, do których pielęgniarki skierowały już ok. 30 tys. pozwów, oznacza to jednak, że mogą zawieszać postępowanie do czasu wypowiedzenia się przez TK. Czekają na to również pracodawcy, którzy złożyli apelacje do wyroków nakazujących im wypłatę zaległości.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!