piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Samorząd zwiększa zadłużenie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2001, 19:51
Autor: (aba)

Przy trzech głosach przeciwnych i pięciu wstrzymujących się chełmscy radni zaakceptowali propozycje zarządu miasta o zaciągnięciu kolejnego kredytu. Kwota 7,2 mln zł ma być przeznaczona na sfinansowanie inwestycji i spłacona do końca 2008 r.

Konieczność sięgnięcia po kredyt miasto tłumaczy tym, że budżet centralny oraz wojewoda najpierw nie doszacował, a następnie nie przekazuje w pełnej wysokości należnych kwot subwencji, dotacji i udziałów w podatku dochodowym.
– Subwencja oświatowa dla miasta na rok 2001, na przykład, określona została na poziomie 90,8 proc. subwencji oświatowej na rok 2000 – powiedziała Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik prasowy chełmskiego samorządu. – Tylko z tego tytułu w budżecie miasta na ten rok brakuje blisko 6,5 mln zł.
Wojewoda zalega miastu z przekazaniem dotacji celowej na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych, refundację poniesionych przez miasto kosztów na oświetlenie dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. W mocno okrojonej wielkości przekazywane są również miastu udziały w podatku dochodowym. Zdaniem miejskich urzędników taka sytuacja poważnie zakłóca realizację zadań samorządowych, zmusza miasto do pokrywania brakujących kwot z dochodów własnych miasta i poszukiwania dodatkowych środków. Tylko do samej oświaty musi ono dopłacić, kosztem zaplanowanych na ten rok inwestycji, prawie 7 mln zł.
Kredyt, którego zaciągnięcie zaakceptowali radni zostanie przeznaczony na inwestycje drogowe (2,5 mln zł), wykup gruntów pod drogi (400 tys. zł), inwestycje oświatowe (900 tys. zł), budowę kanalizacji sanitarnej, oświetlenie ulic, infrastrukturę techniczną, budowę hali widowisko-sportowej i modernizację stadionu miejskiego.
Przeciwko zaciąganiu kredytu głosowała m. in. radna Hanna Maksim.
– Zadłużając się trzeba wiedzieć, ile się ma w portfelu, a nie liczyć na to, co ktoś obiecał – argumentuje. – Tymczasem zarząd miasta nie rozgranicza dochodów gminy i dochodów powiatu. Te ostatnie to w 90 proc. dotacje, które w odróżnieniu od subwencji, ktoś może dać, ale nie musi. Przedstawione obliczenia nie odzwierciedlają więc stanu faktycznego i rzeczywistego zadłużenia miasta.
Zdaniem samorządu zaś nowy kredyt podniesie zadłużenie Chełma z 10 do 13 proc. Ustawa o finansach publicznych określa limit zadłużenia na 60 proc. dochodów. W połowie 2002 r. dług miasta, dzięki wcześniejszemu wykupowi obligacji, znowu powinien spaść do poziomu 10 proc.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!