niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Samorządowcy chcą współpracować ponad granicami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 czerwca 2010, 16:29
Autor: sad

Współpraca na polu samorządności, rozwoju gospodarczego, turystyki, oświaty i nauki, kultury i sportu oraz ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Taki cel postawili przed sobą samorządowcy z powiatu chełmskiego i Rejonu Lubomelskiego oraz miasta Luboml na Ukrainie. Przypieczętowaniem porozumienia stała się właśnie podpisana umowa.

Podczas podpisania dokumentu stronę ukraińską reprezentowali starosta lubomelski Aleksander Dziaduk i mer Lubomla Anatolij Girykowycz, zaś polską starostowie Kazimierz Stocki i Adam Rychliczek.

– Inicjatywa współpracy wyszła na początku tego roku od samorządowców z Lubomla, których zainteresowały efekty naszej długoletniej współpracy z Rejonem Kowelskim – wyjaśnia starosta Stocki.

To co łączy samorządy, to bliskie sąsiedztwo, podobne uwarunkowania gospodarcze oraz wspólna historia i kultura. W ramach współpracy samorządowcy przewidują realizację projektów partnerskich. – Sądzę, że duży potencjał tkwi w rozwoju turystyki przygranicznej i właśnie m.in. w tym kierunku chcemy pójść – zdradza chełmski starosta.

Warto wspomnieć, że w Lubolmu znajduje się wiele zabytków i miejsc związanych z Polakami, m.in. polski Kościół pw. Świętej Trójcy. W 2012 r. będą tam organizowane obchody 600-lecia powstania parafii oraz 725-lecia miasta Lubomla.

Przypomnijmy, że na transgraniczne partnerstwo z rejonem lubomelskim postawiło już kilka gmin powiatu chełmskiego: gmina Ruda-Huta współpracuje z gminą Riwne, gmina Siedliszcze z Gminą Kusniszcze, a gmina Dorohusk z gminą Huszcza.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!