sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

Samorządowcy z powiatu chełmskiego chcą pomóc bezrobotnym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2010, 16:28

Kto próbował choć raz zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chełmie, wie że to niełatwe zadanie. Najwytrwalsi zajmują kolejkę już w nocy. Czy można ułatwić bezrobotnym życie? Gminni urzędnicy twierdzą, że tak.

– Sytuacja w urzędzie pracy jest po prostu niedopuszczalna – denerwuje się Hieronim Zonik, wójt gminy Siedliszcze. – Nasi mieszkańcy skarżą się, że muszą zajmować kolejkę o czwartej rano. A i tak nie wiadomo, czy załatwią formalności.

Takie traktowanie ludzi jest uwłaczające ich godności. Tak nie może być. Ja wiem, że na początku roku rejestruje się więcej bezrobotnych, ale przecież urzędnicy powinni być na to przygotowani!

Najwyraźniej jednak nie są. Dlatego członkowie porozumienia "Gmina-Powiat Wspólna Sprawa”, czyli burmistrz Rejowca Fabrycznego i wójtowie gmin: Siedliszcze, Rejowiec, Chełm, Sawin, Rejowiec Fabryczny, Kamień, Dorohusk i Dubienka wystosowali do starosty chełmskiego list, w którym proponują swoje wsparcie przy usprawnieniu rejestracji bezrobotnych. W jaki sposób?

– Proponujemy m.in., że zatrudnimy w gminach stażystów, których delegujemy do pomocy w urzędzie pracy – mówi Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego. – Być może sytuację poprawiłoby też wprowadzenie rejestracji na telefon.

Bezrobotny nie musiałby jechać do miasta i zajmować kolejki nie będąc pewnym, czy się dostanie.
Mógłby zadzwonić i przyjechać do urzędu już na wyznaczoną godzinę. Koniecznie trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie, bo obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania.

Inna propozycja, to umożliwienie załatwiania najpotrzebniejszych formalności w urzędach gmin. Takie rozwiązanie było już kiedyś stosowane. Zdaniem wójtów i burmistrza Rejowca Fabrycznego, trzeba coś zrobić, aby pomóc ludziom, którzy nie mając pracy i tak są w trudnym położeniu. A wielogodzinne wystawanie w kolejce, nerwy i wydawanie pieniędzy na dojazdy do urzędu, sytuację tylko pogarszają. Co na to wszystko adresat listu?

– Trudno mi się do tego odnieść, bo listu jeszcze nie widziałem – mówi starosta Kazimierz Stocki. – Ja wiem, że członkowie tego porozumienia mają dużo pomysłów, często oderwanych od rzeczywistości. Powiem tak: wszystko, co rozsądne i mądre można przedyskutować. Spotykamy się przecież z wójtami, np. podczas konwentów, więc będzie okazja.

Propozycji nowych rozwiązań w urzędzie pracy nie chce komentować na razie dyrektor urzędu Alicja Nawrocka, bo mówi, że listu też nie widziała.

Pomysły gminnych samorządowców podobają się za to samym bezrobotnym. – Rejestracja na telefon? Świetny pomysł – mówi pani Katarzyna z gm. Dorohusk. – Ja jeździłam trzy razy żeby się zarejestrować. To skandal.

Jeśli chcą zatrudniać stażystów, to pierwszy zgłaszam się na ochotnika – mówi pan Marian. – Szukam pracy od pół roku. A w tym urzędzie to tylko papierki trzeba wypełniać, bo na pracę nie ma co liczyć. Do jednej za stary, do innej za mało wykształcony. To mogę rejestrować bezrobotnych. Co to za sztuka?
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
obserwator
mieszkaniec
nie gość
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

obserwator
obserwator (4 lutego 2010 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
czuć wybory, wójtowie rozpoczeli lansik, czyżby bali się przegranej w gminach i prą na powiat?

Gościu dyskutujesz ze sobą widzę , weż się zapracę w starostwie zajmij może rejestracją bezrobotnych, znalezieniem im pracy i nie będziesz musiał myśleć ciągle o wyborach bo tylko o tym mówisz
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (4 lutego 2010 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
nasz wójt z kolei nie ma szans, ostatni numerek + całokształt dyskwalifikują go!

Dobrze, ze mówisz na temat , podobnie jak starosta
Rozwiń
nie gość
nie gość (4 lutego 2010 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
czuć wybory, wójtowie rozpoczeli lansik, czyżby bali się przegranej w gminach i prą na powiat?

jaki ty jesteś gość pracowniku starostwa weż się za pracę skończ z wmawianiem że inni jak ty żyją wyborami, pracuj. Współczuj ludziom co pracy nie mają nie oszukuj ludzi
Rozwiń
nie gość
nie gość (4 lutego 2010 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
Skandal! Wybory sie zbliżaja i mydlą ludziom oczy.Młodzi chcą pracować ! Wójtowie dajcie pracę a nie stażystów. Koniec świata!

Mówisz to oczywiście do pracownikow starostwa, że nie ch wreszcie wezmą się za pracę, znajdą pracę bezrobotnym, ale oni nawet nie radzą sobie z zarejestrowaniem bezrobotnych, dobrze im w cieple walczyć trzeba jedynie o utrzymanie układu w starostwie dlatego ty i tobie podobni mówicie , a gościem nie jesteś tylko domowniekiem starostwa
Rozwiń
~wyborca~
~wyborca~ (4 lutego 2010 o 10:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~mariolka~ napisał:
Porąbało tych wszystkich wójtów chyba! Kiełbasę przedwyborczą zaczynają rozrzucać czy co?! Wielka łaska ;zatrudnimy stażystów i oddelegujemy do PUP; - a stażystom to kto niby płaci stypendium, Wójt? Stażysta ma rejestrować i przyznawać świadczenia ; chyba tylko w urzędach gmin stażyści mają taką władzę. Skoro Panowie Wójtowie chcą faktycznie pomóc to niech się zrzucą na 1-2 etaty dla Starosty, który zatrudni bezrobotnych dla PUP i po temacie. PS. w urzędach gmin nigdy nie było załatwiania przez bezrobotnych formalności takich jak rejestracja. Było podpisywanie listy i tyle. Teraz w ogóle PUP z tego zszedł.
Po raz kolejny Pani ;redaktor; popisała się swoimi kompetencjami.

Jesteś pewnie pracowniekiem staroswa , przede wszystkim bezrobocie to zadanie starosty poprzez urząd pracy. Gmina czy wójt mają inne zadania i jeżeli ktoś chce pomóc w prostej czynności by zarejestrować w godny sposób bezrobotnego to czemu robisz mu wrzuty. weż się za pracę i szukaj pracy tym ludziom bo to zadanie powiatu i podziękuj tym którzy chcą pomóc852F
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!