środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

Samorządy płacą, ale czy są korzyści z uczestnictwa? "Praktycznie nie było"

Dodano: 14 stycznia 2017, 19:31

Powiat nie należy już do Euroregionu Bug i Związku Powiatów Polskich. Dzięki temu samorząd przestając płacić składki na utrzymanie obu tych instytucji zaoszczędzi około 18 tys. zł rocznie.

Nie lubię wydawać pieniędzy bez sensu – mówi starosta Piotr Deniszczuk – Poleciłem moim służbom przeanalizowanie korzyści wynikających z naszej przynależności do Euroregionu Bug i Związku Powiatów Polskich. Okazało się, że tych korzyści praktycznie nie było. To mi wystarczyło, aby zwrócić się do radnych o zgodę na wycofanie powiatu z obu organizacji.

Euroregion Bug bazuje przede wszystkim na Programie Polska – Białoruś – Ukraina. Między innymi instytucja ta pomaga samorządom sporządzać składane do tego programu projekty.

– Nasze projekty przygotowujemy własnymi siłami – podkreśla Deniszczuk. – Niedawno złożyliśmy dwa i oba dotyczą inwestycji drogowych.

Chodzi o remont dróg powiatowych i gminnych od Leśniowic przez Żmudź do Dorohuska. W tym przypadku liderem projektu jest gmina Dorohusk. Z kolei my przyjęliśmy na siebie role lidera w podobnym projekcie dotyczącym drogi Wierzbica – Sawin - Ruda Huta. Obie inwestycje obejmują blisko 30-kilometrowe odcinki i na każdy z nich mamy nadzieję otrzymać po 2,5 mln euro.

Kolejny transgraniczny projekt, w którym powiat chełmski chce uczestniczyć razem z ukraińskim powiatem kowalskim dotyczy budowy ścieżki rowerowej z Sawina przez Hutcze do Karczunku.

Jeśli chodzi o przynależności do ZPP to starosta uznał, że nie ma potrzeby współuczestniczyć w utrzymywaniu tej organizacji tylko po to, aby raz w roku spotkać się z innymi starostami.

– Jeśli mamy jakiekolwiek uwagi, czy wnioski związane z funkcjonowaniem powiatów ziemskich to sami wiemy gdzie i do kogo je adresować – dodaje Deniszczuk. – Trudno wypracować jakiekolwiek stanowisko w gronie zebranych w jednym miejscu kilkuset starostów.

Zaoszczędzona kwota

18 tys. zł wydaje się niewielka, ale starosta wcale jej nie bagatelizuje. Teraz mają zasilać wszelkiego rodzaju społeczne inicjatywy w terenie.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 stycznia 2017 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Śmieszne - starosta Deniszczuk nie lubi wydawać pieniędzy bez sensu?? a na tabuny pomocy administracyjnych, które zatrudnił w starostwie przez co dwukrotnie zwiększył zatrudnienie - a nie ma co dać im do pracy lub też wożenie samochodem służbowym żonę - to tu oczywiście sens jest oczywisty
Rozwiń
Gość
Gość (16 stycznia 2017 o 06:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo dobra decyzja rady powiatu chełmskiego. idea euroregionów to przeżytek. potrzeby w okresie przedakcesyjnym i tuż po wstąpieniu polski do unii europejskiej. samorządowcy myślą i liczą. nie ma już wśród członków eb puław, białej podlaskiej, powiatu chełmskiego. i bardzo dobrze. poczytałem prezentowany na stronie euroregionu jego budżet na 2015 r. ******euroregionbug.pl/downloads/walne_zgromadzenie_2015/4a_budzet.pdf proszę rzucić okiem na podane do ogólnej wiadomości wynagrodzenie pracowników... wszystko wówczas staje się jasne: komu potrzebny jest euroregion.
Rozwiń
Gość
Gość (16 stycznia 2017 o 06:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Decyzja rady powiatu jest SŁUSZNA
Rozwiń
Gość
Gość (15 stycznia 2017 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I jeden mądry starosta,bo nie płaci na utrzymywanie etatów partyjnym cwaniakom i wódczanych spotkań,które niczego nie wnoszą.
Rozwiń
essi
essi (15 stycznia 2017 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe co zrobi i do kogo się zwróci o pomoc jak mu pis zechce stołek (powiat) zlikwidować, wtedy będzie sam
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!