środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Ścieżki rowerowe w Chełmie: Będzie więcej tras dla rowerzystów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2011, 21:30

Chociaż zima jeszcze dokucza, to w mieście już można spotkać rowerzystów (Jacek Barczyński)
Chociaż zima jeszcze dokucza, to w mieście już można spotkać rowerzystów (Jacek Barczyński)

Z roku na rok w Chełmie przybywa tras dla rowerzystów. W tegorocznym sezonie pojawi się kolejna. Ma mieć 3,5 km długości i biec wzdłuż Uherki aż do zalewu w Żółtańcach.

Pierwsza w mieście ścieżka rowerowa została wytyczona i urządzona wzdłuż ul. 3 Maja. To było siedem lat temu. Później przyszła kolej na takie trasy najpierw po jednej stronie ul. I Armii WP, a następnie po drugiej.

Wkrótce obie zostały połączone z nowym szlakiem wybudowanym wzdłuż ul. Armii Krajowej, a ten z kolei, w ubiegłym roku, z nowo wybudowaną ścieżką przy ul. Lubelskiej (od ronda przy hotelu "Kamena” do skrzyżowania z ul. Szpitalną). W tym samym czasie kolejna ścieżka została wytyczona wzdłuż ul. Hrubieszowskiej i przez ul. Żwirki i Wigury, a połączona ze ścieżką do ulic I Armii WP i Armii Krajowej.

– Te ścieżki to wielka sprawa – mówi Michał Ostrowski, zapalony rowerzysta. – Kiedy ich nie było, jazda rowerem po zatłoczonych ulicach była mało że niełatwa, co wręcz ryzykowna. A przecież w Chełmie z roku na rok przybywa samochodów. Dlatego chciałoby się prosić gospodarzy miasta o więcej.

Jeszcze w tym roku chełmianie mogą liczyć na kolejny, 3,5-kilometrowy szlak rowerowy. Tym razem miłośnicy jednośladów będą mieli do pokonania trasę wzdłuż Uherki z przedłużeniem od granic miasta do zalewu w Żółtańcach.

– Poza bulwarem spacerowo-rowerowym budowy innych nowych ścieżek w tym sezonie nie planujemy – mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor zarządu Dróg Miejskich. – Natomiast w dalszej perspektywie chcemy połączyć ścieżkę przy ul. I Armii WP przez ul. Wojsławicką z ul. 3 Maja. Ponadto, w rachubę wchodzi urządzenie nowej ścieżki od ul. Lubelskiej przez Szpitalną do Glinianek.

Chociaż zima jeszcze nie ustąpiła, to w mieście już można spotkać rowerzystów. Zwiększone obroty odczuwają także właściciele sklepów i warsztatów naprawy rowerów.

– Z mojej obserwacji wynika, że z roku na rok coraz więcej chełmian przesiada się na rowery – mówi Waldemar Poturaj, od 20 lat w branży rowerowej. – Na pewno obecność ścieżek się do tego przyczyniła. Dla mnie najistotniejsze jest to, że rower przestaje być postrzegany jako komunijny prezent, ale środek transportu i rekreacji. Wielu klientów przyznaje się, że zdecydowali się na kupno roweru, gdyż chcą nim dojeżdżać do pracy.

Nie tylko w mieście

Prezydent Chełma oraz wójtowie gminy Rejowiec i Chełm podpisali porozumienie w sprawie partnerstwa przy organizacji trasy rowerowej "Zielone Płuco”. Ma ona przebiegać wzdłuż drogi krajowej S-12, drogi wojewódzkiej 812 oraz na terenie miejscowości Chełm, Janów, Podgórze, Henrysin, Stołpie, Leonów, Wereszcze Duże, Zawadówka i Rudka. Ponadto, Chełm jako jedyne miasto na Lubelszczyźnie znalazł się na planie Autostrady Rowerowej z południa Polski na północ.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Andrzej
michal
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andrzej
Andrzej (25 kwietnia 2015 o 17:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak od miasta to lubelskie,ale problem w analfabetyzmie historycznym.Chełmszczyzna,to jedno drugie to Lubelszczyzna - ale cymbały historii nie znają.

Rozwiń
michal
michal (12 marca 2011 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda tylko że te piękne ścieżki rowerowe przy ulicy 3 maja jak i AK porasta coraz większa trawia i ziemia... chodniki robią się z miesiąca na miesiąc węższe i nikomu się nie widzi niczego z tym zrobić. Szkoda....
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2011 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chodników na Lubelskiej od Trubakowskiej do ronda nie ma kto położyć. Ja mam ponad 50 lat i ten chodnik tez a ścieżkami dla rowerów sie buduje, może pani prezydent w końcu przejrzy na oczy a nie tylko przed wyborami gdy latała po Zachodzie i osobiście rozdawała ulotki.
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2011 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1299933859' post='449440']
Nikt tu sie nie zajmował rysem historycznym , a jedynie w tym kontekscie nazwa lubelszczyzna została uzyta od miasta województwa.
[/quote]
Pańskie rozumowanie świadczy,że głowa nadaje się do śmietnika historii.Lubelszczyzna od lublina znaczy,że nie wiele korytarzy zaliczyłeś w szkole.
Rozwiń
Ofo
Ofo (12 marca 2011 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no naprawdę już przesada z tą lubelszczyzną, Chełm miastem na lubelszczyźnie? a może Polska krajem w Germani? bzdury!Przykro, że dziennikarze z Chełma wypisują takie rzeczy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!