czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Segreguj śmieci, zapłacisz mniej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2008, 17:35

Aż czterokrotnie wzrosły opłaty za wywóz i składowanie śmieci. Jednak podwyżka nie obejmie tych, którzy segregują odpady.

W Chełmie robi to blisko 40 proc. właścicieli gospodarstw domowych.

Od trzech dni mieszkańcy miasta płacą więcej za składowanie odpadów nie segregowanych. Ceny wzrosły z 15 zł do 75 zł za tonę. W Chełmie śmieci posegregowane nadal odbierane są za darmo.

- Jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie nic się za to nie płaci - mówi Zbigniew Fidor, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta. - Każdy kto chce, może się do nas zgłosić po odpowiednie worki na odpady. Później sami je zabieramy, nie pobierając za to żadnych opłat.
Z takiej możliwości korzysta w Chełmie już ponad 40 procent gospodarstw.

- Niestety, dotyczy to tylko właścicieli domków jednorodzinnych, bo tylko oni podpisują z nami umowy indywidualne - dodaje Fidor. Taka umowę z ZOM podpisał pan Jacek, mieszkaniec osiedla Rejowiecka-Włodawska. - Jestem bardzo zadowolony, bo rzeczywiście płacę dużo mniej - mówi. Za darmo mam worki do segregacji śmieci. Nie płacę też za ich odbiór. Wywóz tego czego nie da się posegregować trochę mnie kosztuje, ale są to niewielkie pieniądze.

W zdecydowanie gorszej sytuacji są mieszkańcy wspólnot, czy spółdzielni mieszkaniowych. Ci rozliczani są jako całość. - Co z tego, że segreguję śmieci - skarży się Danuta Wodnicka, mieszkanka wspólnoty mieszkaniowej. - Na moim osiedlu nie ma kontenerów na szkło, ani papier. Muszę więc płacić tyle co wszyscy. A więc podwyżka mnie nie ominie.

Wywóz 140-litrowego pojemnika na śmieci ma kosztować 9,90 zł. Cena wywozu dużego kontenera, w którym mieści się nawet tona śmieci, to koszt około 300 zł. Jednak nie wszyscy tyle zapłacą. - My płacimy ryczałtem - mówi Ewa Jaszczuk, prezes Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Niezależnie od tego, ile śmieci wywieziemy, zapłacimy tyle samo.

ChSM zgodnie z zawartą umową zapłaci zaledwie 7 groszy więcej za każdy metr odpadów. - Miesięcznie będzie nas to kosztować blisko 28 tys. zł - dodaje Jaszczuk. - Jednak do marca opłaty ponoszone przez naszych członków się nie zmienią. W tym czasie ZOM ma nam przedstawić raport za ubiegły rok. Wtedy podejmiemy ostateczną decyzję.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!