niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Sieciuchy i sieciaki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2008, 16:35

Przemoc w Internecie to temat równie ważny, jak przemoc w szkole.

Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Chełmie już wiedzą, jak unikać uzależnienia od komputera, czy nie paść ofiarą przestępstwa w sieci.

- Od początku roku przybliżamy młodzieży dobre i złe strony Internetu - mówi Mirosława Dromlewska, opiekun Szkolnego Centrum Informacji Multimedialnej. - Podsumowaniem naszych działań była przygotowana przez uczniów inscenizacja, podczas której stworzyli własną Netykietę.

Zdaniem autorów, korzystając z sieci trzeba być m.in. kulturalnym i odpowiedzialnym za swoje słowa. Nie można kraść cudzych pomysłów, ani rozsyłać wirusów. Uczniom bardzo spodobały się przygotowane przez ich kolegów scenki rodzajowe m.in. z udziałem Sieciuchów i Sieciaków. Ci pierwsi, to stwory, które nakłaniają do złych zachowań w sieci. Ich przeciwieństwem są Sieciaki.

- Te postaci doskonale pokazały, kogo można spotkać w Internecie i jak go rozpoznać - mówi Renata Górka, nauczycielka informatyki. - Mam nadzieję, że po takim pokazie nasi uczniowie zapamiętali, kogo należy się strzec.

- To było naprawdę pouczające - mówi Andrzej Wójcik, uczeń drugiej klasy. - Mimo że w domu nie mam dostępu do Internetu, w szkole bardzo często z niego korzystam. Wcześniej w ogóle nie myślałem o zagrożeniach, jakie można napotkać serfując w sieci. Teraz wiem, że każdy z nas można paść ofiarą Sieciucha.

Andrzejowi najbardziej zapadł w pamięć film, przedstawiający z pozoru niewinne zachowanie jego rówieśników. - Dwóch chłopaków nagrało filmik przedstawiający ich koleżankę z klasy - opowiada. - Później umieścili go w sieci i napisali kilka szykanujących ją komentarzy. Dziewczyna się załamała i o mało nie popełniła samobójstwa. Przecież takie sytuacje spotykamy na co dzień - dodaje.

Na temat bezpiecznego korzystania z Internetu nauczyciele rozmawiali także z rodzicami. Namawiali, aby dorośli zwracali uwagę na to, ile czasu ich dzieci spędzają przy komputerze oraz kontrolowali, po jakich stronach buszują. - Ważne jest i to, by obserwować swoje dziecko, jak reaguje na brak dostępu do Internetu, czy awarię sprzętu - dodaje Dromlewska. - W porę zauważone nietypowe reakcje i szybka interwencja mogą uchronić dziecko przed uzależnieniem.

.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!