wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Od dwóch miesięcy w Muzeum Chełmskim jeden z pracowników nie zajmuje się niczym innym tylko sklejaniem w całość przynoszonych przez archeologów skorup naczyń. Wszystkie te zabytki pochodzą z coraz bardziej rozległego wykopu na pl. Łuczkowskiego.

Pierwszym celem prowadzonych od ubiegłego roku prac wykopaliskowych jest zbadanie pozostałości dawnej zabudowy staromiejskiego rynku, w tym przede wszystkim historycznego Ratusza. Przy okazji z ziemi wyglądają setki różnorodnych eksponatów.
- Niektóre ze średniowiecznych czy XVII-XVIII-wiecznych naczyń zachowały się w stanie zadziwiająco dobrym. Chociażby te znalezione w starym piecu garncarskim, odkrytym przy ratuszowym murze. Prawdopodobnie podczas pożaru mur się zawalił i garnki przez wieki pozostawały pod gruzowiskiem - mówi Andrzej Bronicki, uczestnik badań.
Poza ceramiką archeolodzy i członkowie ekipy znaleźli zabytkowe kolczyki, zawieszki, broszki, pierścionki. Trafiły się także dwa tak zwane kabłączki skroniowe z XI wieku oraz około 300 monet.
- W piwnicach znaleźliśmy wiele monet z okresu Księstwa Warszawskiego oraz z czasu zaborów austriackiego i rosyjskiego. Natrafiliśmy również na dwie dobrze wyróżniające się warstwy archeologiczne. Jedną datowały denary jagiellońskie, drugą, późniejszą, głównie boratynki z okresu panowania Jana Kazimierza - dodaje Łukasz Rejniewicz z Lublina.
Dzięki wykopaliskom zbiory Muzeum Chełmskiego wzbogaciły się też o gdańskie grosze Zygmunta Starego, szelągi Zygmunta III Wazy, szwedzkiej królowej Krystyny i jej następcy Gustawa Adolfa. Po zakończeniu wykopalisk wszystkie te okazy wraz z ceramiką i biżuterią zostaną wystawione dla zwiedzających.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!