środa, 24 stycznia 2018 r.

Chełm

Skwer nie dla Zygielbojma?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 września 2008, 17:25

Wygląda na to, ze placyk przed domem Szmula Zygielbojma w Chełmie nie będzie nazwany jego imieniem.

Przewodniczący Rady Miejskiej negatywnie odpowiedział na prośbę Towarzystwa Jana Karskiego.

Dlaczego? Bo placyk będzie sprzedany przez miasto w drodze przetargu pod budowę. Przewodniczący Waldemar Kuśmierz konkluduje, że Towarzystwo może szukać dalej i podawać nowe wskazania lokalizacyjne, a on będzie się... ustosunkowywał.

- Budowa w tym miejscu? - dziwi się Wojciech Hetman, chełmski cukiernik i główny fundator tablicy dedykowanej Zygielbojmowi. - Tu się nic nie da postawić, chyba że jakiś niewielki pawilonik handlowy. Posesja jest za wąska. Chyba, że wchodziłoby w grę wyburzanie stojącego tam piętrowego budynku. To jakiś nonsens.

Hetman dodaje, że miejsce na skwer Zygielbojma tuż koło jego domu jest wręcz wymarzone. - Miejscowa konserwator zabytków Stanisława Rudnik podpowiadała nawet, aby ustawić na tym skwerze "ławeczkę Zygielbojma”, popularny dziś w wielu miastach akcent małej architektury przedstawiający siedzącego na niej chełmskiego bohatera - dodaje Hetman.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork

KOMENTARZ

Waldemar Piasecki

Zagrywki Kuśmierza można się chyba było spodziewać, bowiem dyskusja na na naszym forum internetowym sygnalizowała niechętny stosunek do nazwania czegokolwiek w Chełmie imieniem Zygielbojma i wzmożone myślenie lokalnych decydentów, jakby tego uniknąć, ale bez rozgłosu medialnego. Wybrano wariant gry na czas i przerzucenia inicjatywy na zewnątrz. Takiego "biurokratycznego totolotka”. Niech inni zgłaszają propozycje i albo trafią w gusta miejskie, albo - nie. W obszarach innej cywilizacji urzędniczej, z reguły jest tak, że jeżeli z dowolnego powodu nie można jakiejś godnej propozycji nazewniczej zaakceptować, bo lokalizacja nie ta, gospodarz lokalizacji, wskazuje autorom propozycji inną. Jest to klimat dialogu i otwarcia, a nie, oblężonej twierdzy broniącej się przed nowym.
Szczerze do tego Chełm namawiamy. Uroczystości 65. rocznicy śmierci Szmula Zygielbojma są dla miasta wymarzoną promocją i niech do beczki tego "miodu” nie dorzucają "dziegciu”. Wskazanie lokalizacyjne ulicy, skweru czy placu imienia bohatera, powinno do 25 września być znane.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
puchta
ufnal
(53) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 października 2008 o 22:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To trzeba było głosować.
Nie wiem o co ta cała afera. Przecież wmurowano tablicę a miasto obiecało wskazanie innego skweru dla upamiętnienia Zygielbojma. Prezentowane na tym forum wypociny niektórych użytkowników to czysty antysemityzm i ksenofobia lub chęć wywołania burzy politycznej.
Rozwiń
puchta
puchta (25 września 2008 o 00:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, wybraliście Fisie to ją macie! Ja tam nie głosowałem!
Rozwiń
ufnal
ufnal (25 września 2008 o 00:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I gdzie ten placyk Zygielbojma? Prędzej się ten chełmski "ratusz" zapadnie pod ziemię, niż Fiszowa cokolwiek nazwie tym imieniem.
Rozwiń
As
As (24 września 2008 o 20:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chelmiak4 napisał:
JAK CHEŁM MOŻE IŚĆ DOKĄDKOLWIEK, JAK MA ZA PREZYDĘTA PANIĄ FISIĘ?... i takich "mądrych" mieszkańców
Rozwiń
Chelmiak4
Chelmiak4 (24 września 2008 o 19:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JAK CHEŁM MOŻE IŚĆ DOKĄDKOLWIEK, JAK MA ZA PREZYDĘTA PANIĄ FISIĘ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (53)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!