poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

Sołtys tylko rymował, nie współpracował

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 maja 2007, 17:11

Do ORMO, ZOMO nie należałem, ciężko pracowałem, dzieci z żoną hodowałem - taką rymowankę napisał w swoim oświadczeniu lustracyjnym Kazimierz Steć

Jako gminny radny Steć musiał złożyć oświadczenie lustracyjne. Zrobił to w terminie, ale urzędnikom zabił ćwieka. Bo napisał, że współpracownikiem nie był. Ale uzupełnił również część "B” dla osób oświadczających, że współpracowały z bezpieką. I być może nikt by na to nie zwrócił uwagi, gdyby nie fakt, że sołtys Sawina umieścił tam... rymowankę.
- Do ORMO, ZOMO nie należałem, ciężko pracowałem, dzieci z żoną hodowałem - cytuje z pamięci Steć. - Naprawdę nie wiem, o co tyle szumu. Przecież to prawda. To co, powieszą mnie za to?
Sołtys słabość do poezji ma już od dawna, a do tego - jak mówi - lekkość w układaniu rymów. - Jak bym miał więcej czasu, to więcej bym pisał - mówi.
Ale dlaczego wpisał wierszyk, akurat w części B oświadczenia lustracyjnego? - Bo tam było miejsce - kwituje Steć. - Kilka wolnych linijek, no to wpisałem.
Dla IPN oświadczenie Stecia złożone w takiej formie może być problemem. Czemu? Bo wpisywanie czegokolwiek w części "B” poza stwierdzeniem "nie dotyczy” może sugerować współpracę.
Steć mówi, że nie miał o tym pojęcia. - Bo z tą lustracją, to tak na chybcika wszystko robione - dodaje sołtys. - A to trzeba ludziom wytłumaczyć. Co, jak i gdzie wpisywać.
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie trafiło oświadczenie przyznają, że zdarzają się przypadki wypełnienia obydwu części druku. Bywa też, że w niewybrednych słowach ktoś pisze, co sądzi o lustracji. Jednak wiersz trafił się po raz pierwszy.
- Nie widziałem tego oświadczenia, ale zamieszanie wokół niego tak mnie zaintrygowało, że do niego zajrzę - mówi Marek Krakowski, pełnomocnik wojewody ds. ochrony informacji niejawnych. - Ale jego ocena należy do IPN. I tam oświadczenie przekażemy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!