czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Chełm

Spółdzielnia pod kreską

Dodano: 1 grudnia 2004, 21:59
Autor: (cyk)

Zaległości w wypłacie dodatków mieszkaniowych miasto ma od kilku lat. Dzisiaj wynoszą one ponad 200 tys. zł. Spółdzielnia Mieszkaniowa chce sprawę skierować do NIK.

– To dług z 2002 roku i niełatwo z niego wyjść – tłumaczy Franciszek Gruszkowski, burmistrz Włodawy. – Bieżące zobowiązania staramy się płacić systematycznie. Nieprawdą jest, że nie chcemy uregulować starych zaległości. W czerwcu 2003 roku w zamian za dług, proponowałem spółdzielni przejęcie części budynku przy ul. 1000-lecia 4. Pozostało to bez echa. W tym roku podjęliśmy uchwałę w sprawie sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz spółdzielni z 50-proc. upustem. Na takie rozwiązanie spółdzielnia też nie zareagowała. Dlaczego? Nie wiem.
Okazuje się, że spółdzielnia nie jest zainteresowana wykupem gruntów. Za 16,2 hektara użytkowanych wieczyście musieliby zapłacić ponad 1 mln zł. – To jest za drogo – twierdzi Marian Ścisłowski, prezes SM we Włodawie. – W innych miastach jak Chełm, czy Lublin bonifikata wynosiła 95–99 proc. Dlaczego u nas ma być inaczej? Interesują nas tylko pieniądze, bo to są pieniądze mieszkańców.
Zdaniem prezesa 50-proc. rabat jest za mały. Burmistrz twierdzi, że wystarczający. – We Włodawie płaci się 12 zł za 1 mkw. gruntu – mówi Gruszkowski. – Po uwzględnieniu zniżki cena wyniesie jakieś 5 zł za metr. To nie jest dużo. Poza tym spółdzielnia pieniądze odzyskałaby z dalszej sprzedaży gruntów swoim członkom.
Spółdzielnia się jednak nie zgadza. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wykup gruntów przez wielu spółdzielców jednocześnie może spowodować, że większość z nich ze spółdzielni przejdzie pod wspólnoty mieszkaniowe. Im więcej wspólnot, tym mniej członków w SM. Efekt może być taki, że spółdzielnie przestaną istnieć. Przepychanka więc trwa. Prezes Ścisłowski mówi, że pomysł na wyjście z tej sytuacji ma, ale publicznie go nie zdradzi. Twierdzi natomiast, że jeśli miasto długu nie ureguluje, spółdzielnia zwróci się do RIO i NIK z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli, czy miasto prawidłowo wywiązuje się z ustawowych obowiązków finansowych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!