wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Sport i historia. Ruszyły zapisy do Żelaznego Triathlonu w Okunince

Dodano: 22 marca 2016, 12:07

W minionym roku w zawodach wzięło udział 129 zawodników (fot. Starostwo Powiatowe we Włodawie)
W minionym roku w zawodach wzięło udział 129 zawodników (fot. Starostwo Powiatowe we Włodawie)

4 czerwca uczestnicy będą mieli do przebiegnięcia 5 km, do przepłynięcia 750 metrów, a do przejechania na rowerze 20 km.

Idea Żelaznego Triathlonu łączy sport i historię. Z założenia ma służyć przypomnienia bohaterstwa Polskiego Podziemia Antykomunistycznego. To żywa lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych. Należał do nich także Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, do którego nawiązuje nazwa zawodów.

– Rekrutacja do tegorocznej edycji Żelaznego Triathlonu rozpoczęła się przed tygodniem i już po pierwszym dniu na liście uczestników mieliśmy 27 osób – mówi Adam Panasiuk, wicestarosta włodawski. – Do tej pory zapisało się już ponad 60 zawodników z całej Polski. Ze względów bezpieczeństwa, szczególnie w wodzie, nasz limit to 150 triathlonistów.

Trasa zawodów obejmuje Okuninkę i Orchówek. Organizatorom szczególnie zależy na promocji tego zakątka Pojezierza Łęczyńsko-włodawskiego. Liczą na to, że kto raz przyjechał na zawody, to wróci po raz kolejny już nie tylko jako zawodnik, ale wczasowicz, czy turysta.

Żelazny Triathlon to pierwsza tego rodzaju impreza w województwie lubelskim. Od początku, czyli 2013 r. jego głównym organizatorem jest Starostwo Powiatowe przy współpracy ze Stowarzyszeniem Leniwce.pl i gminą Włodawa.

– Lista naszych współpracowników jest znacznie dłuższa – dodaje Panasiuk. – W organizacji biegu tradycyjnie pomaga nam WOPR, który nieodpłatnie zapewnia nam ratowników. To ważne, gdyż jeden ratownik powinien przypadać na dwóch-trzech zawodników. W wodzie nad bezpieczeństwem zawodników będą czuwać w swojej łodzi także włodawscy strażacy. Ponadto wodę będą patrolować swoim zaopatrzonym w silnik pontonie nurkowie z klubu Hydrozagadka.

Tradycyjnie możemy też liczyć na pomoc ze strony policji, kilku OSP, uczniów włodawskich szkół średnich, a nawet więźniów z Zakładu Karnego we Włodawie. Wszyscy będą mieli wyznaczone sobie zadania. W sumie wolontariuszy będzie tylu, ilu zawodników.

Patron Żelaznego Triathlonu Edward Taraszkiewicz „Żelazny” był jednym z najdłużej stawiających zbrojny opór dowódców antykomunistycznego podziemia na Lubelszczyźnie. Od czerwca 1945 r. był zastępcą dowódcy w oddziale partyzanckim swojego brata Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”, podległym komendantowi Obwodu WiN Włodawa. Po jego śmierci w styczniu 1947 r. przejął komendę nad pozostałymi w konspiracji żołnierzami. Poległ z bronią w ręku 6 października 1951 r. w Zbereżu nad Bugiem podczas próby przebicia się przez pierścień 600-osobowej obławy UB-KBW.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 marca 2016 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Redaktor Jacek Barczyński z Dziennika Wschodniego publicznie drwi z historii Polski z PAN i z naczelnego, a kpienie z mądrzejszych, potwierdza jego otępienie, co by znaczyło, że natręctwo powiększa schizofrenię! Człeku uparty jak masz jeszcze rozum i honorowy łeb, napisz do uczonych i udowodnij mądrym żeś nie cep, i przekonaj ich, że
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!